Město ocení vědce, lékaře, sportovce či umělce

9. března 2023 | ročník:

Pět osobností se stane v červnu novými laureáty Ceny města. Ocenění za počin roku 2022 získá Dobrovolnické centrum Univerzity Palackého. Udělení cen schválilo 6. března městské zastupitelstvo.

„Pracovní skupina pro udělování Ceny města posuzovala v únoru pětačtyřicet návrhů podaných občany a institucemi,“ upřesnil náměstek primátora Viktor Tichák. Podle něj hlasování o laureátech dopadla jednoznačně. „O zásluhách jednotlivých laureátů nebylo pochyb, proto i projednání nominací radou města a následné schválení zastupitelstvem proběhlo bez dalších diskusí,“ dodal náměstek.

Cenu města získá biofyzik a přední odborník na koktavost Josef Pešák, atletka, běžkyně na dlouhé tratě Petra Kamínková, Libor Kvapil –praktický lékař a zakladatel ordinace pro lidi bez domova, výtvarnice Jana Krejčová a dlouholetý správce olomoucké vojenské posádky Alois Kadlčík.

Slavnostní ceremoniál se uskuteční ve čtvrtek 1. června ve slavnostním sále Arcibiskupského paláce, v předvečer Svátků města. Laureáti na něm převezmou zlatý odznak vytvořený zlatodílnou Robert Vysoudil, sošku dívky s ratolestí od sochaře Petra Kuby a pamětní list.

Cenu za počin roku tvoří pětikilový skleněný kvádr s holografickým logem města, jak jej navrhl designér Robert Štencl. Letos ho převezmou zástupci dobrovolníků z univerzity za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Dobrovolníků bylo sedm stovek z řad studentů i zaměstnanců a při pomoci s provozem a tlumočením odpracovali desetitisíce hodin.

Ocenění Olomouc uděluje od roku 1998 lidem, kteří jsou s městem spjati, zasloužili se o jeho zviditelnění a svou prací přispěli ke zlepšení života Olomoučanů. Počin roku byl poprvé oceněn s letopočtem 2009.