Olomouc ocenila stovky dobrovolníků i pět osobností

2. června 2023 | ročník:

Slavnostní předání Cen města se odehrálo 1. června v Arcibiskupském paláci. Společenský večer byl předzvěstí Svátků města, které trvají až do neděle. Součástí ceremoniálu bylo i ocenění Počin roku 2022.

Primátor Mirek Žbánek při zahájení parafrázoval Cicerův výrok, že ocenění dává smysl, pokud přichází od těch, kterým se ho už dostalo. „Je to výraz občanské sounáležitosti a ocenění za to, co děláte. Navrhli vás kolegové, přátelé i jiné osobnosti města,“ řekl primátor.

Cenu města jako poděkování za práci i životní postoj dostali biofyzik a přední odborník na koktavost Josef Pešák, běžkyně Petra Kamínková, výtvarnice Jana Krejčová, dlouholetý správce olomoucké vojenské posádky Alois Kadlčík a lékař Libor Kvapil, zakladatel ordinace pro lidi bez domova. Ocenění má podobu dívky s ratolestí od sochaře Petra Kuby, laureáti dostali také zlatý odznak z dílny Roberta Vysoudila a pamětní list. Stovky volontérů z Dobrovolnického centra Univerzity Palackého si pak vysloužily ocenění Počin roku v podobě skleněného kvádru s hologramem.

Ocenění je jako klika

Hned první laureát Josef Pešák dokázal, že má rád folklor a dokázal publiku zazpívat i v chorvatštině. Atletka a běžkyně na dlouhých tratích Petra Kamínková přiznala, že sama je důkazem, že sportovat se dá v každém věku. „Na olomoucký půlmaraton se chystám v kategorii nad padesát let, ale doufám, že provětrám i mladší děvčata,“ předeslala Kamínková.

Když se moderátor večera Vladimír Hrabal zeptal výtvarnice Jany Krejčové, autorku více než dvou tisíc linorytů, kterou svou grafiku má nejraději, odpověděla mu jednoznačně. „Všechny nebo žádnou. Je to jako s dětmi.“

Emeritní správce vojenské posádky připustil, že na cenu ho navrhli bývalí kolegové a to především za to, jak se posádka otevřela veřejnosti. A lékař a skaut Libor Kvapil si s sebou jako talisman přinesl ježka v kleci. „Měl jsem ho v kapse i u maturity, ale dnes je to spíš klasifikace,“ pobavil publikum, když hlavolam vytáhl z kapsy. „Dělal jsem, co mě bavilo a co jsem dělal rád. Dostat za to ocenění, to není štěstí, to je klika,“ shrnul vlastně za všechny oceněné.

Pomoc uprchlíkům Počinem roku

Cenu za Počin roku přišly převzít Vladimíra Sedláčková, Kateřina Kaprálová a Roksolana Ilnycka. Reprezentovaly stovky univerzitních dobrovolníků, kteří pomáhali ukrajinským uprchlíkům při začátku konfliktu po napadení jejich země agresorem. Vedoucí centra potvrdila, že situace se pomalu vrací k běžné agendě a projektům, které byly na čas odloženy.

„Byl jsem v přímém dění a vím, že bez dobrovolníků všech typů a organizací bychom tu krizi nezvládli. Dokázali jsme pomoct utečencům tak, že jsme zachovali jejich důstojnost a zajistili jejich budoucnost,“ uvedl primátor Žbánek.

Roksolana Ilnycka se narodila na Ukrajině, ale vyrůstala v Česku. V dobrovolnickém centru pomáhala s tlumočením. „Jako Ukrajinka jsem vděčná za všechny Ukrajince. Ale jako Češka jsem hrdá za to, jak jsme se zachovali,“ prohlásila Ilnycka. Její spolužačka Kateřina Kaprálová pak vyzvala všechny dobrovolníky v sále, aby povstali. Publiku pak celému univerzitnímu křídlu aplaudovalo.

Předání ocenění označil moderátor Hrabal za inspiraci pro budoucí laureáty a večer zakončilo vystoupení swingového zpěváka Jana Smigmatora.

Medailonky oceněných zde.