Jubilejní ceny města se předávaly na Výstavišti Flora

2. června 2017 | ročník:

Pět osobností si včera převzalo na slavnostním večeru Cenu města. Ceremoniál s koncertem Moniky Absolonové se konal v pavilonu A Výstaviště Flora.

Předehrou bylo připomenutí dvaceti let udílení městských cen a společná fotografie dosavadních laureátů. „Dvacet let je sice v historii města jen kratičké období, za tuto dobu se však podařilo veřejně vyzdvihnout a vyjádřit díky už hezky dlouhé řadě výjimečných osobností,“ řekl na pódiu primátor Antonín Staněk.

Dvacetileté jubileum má podle něj dvě významové roviny. „Svědčí o tom, že samotná cena má svou hodnotu, neb dvacet ročníků znamená už opravdu solidní tradici a stálost. Druhou rovinou je fakt, že v našem městě žije tolik talentovaných a pílí i umem vyčnívajících osobností,“ uvedl primátor.

Podeváté se letos udílely i ceny v kategorii Počin roku, které získalo Arcibiskupství olomoucké za vypátrání nezvěstného obrazu a Miroslava Plchová za záchranu života.

Návrhy na ocenění zasílali Olomoučané do konce ledna. Pracovní skupina pro udělování Ceny města vybírala z 27 navržených osobností a čtyř návrhů na Cenu za počin roku 2016.

Cena města za rok 2016

prof. MUDr. Jaroslav Bouček, CSc. |
lékař, vědec a pedagog. Cena v oblasti věda a výzkum.

Mgr. Milan Frydecký |
náčelník a starosta Sokola, podílel se na obnově Sokola, pedagog. Cena v oblasti sport.

Ing. arch. Antonín Škamrada |
architekt, urbanista a pedagog. Cena v oblasti jiné.

Ing. arch. Zdeněk Štefka, CSc. |
architekt a výtvarník. Cena v oblasti kultura.

Doc. PhDr. František Všetička, CSc. |
publicista, pedagog a předkladatel. Cena v oblasti kultura.

Cena za počin roku 2016

Arcibiskupství olomoucké
za slavnostní představení nezvěstného a znovuobjeveného obrazu Nastolení Františka Josefa I. na trůn 2. prosince 1848 v Olomouci.

Miroslava Plchová
za záchranu života.