Cena města Olomouce v oblasti hudba

Jaromír Nohejl

emeritní šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc

* 24. 9. 1925, Kutná Hora
† 22. 3. 2004, Olomouc

Po vítězství v celostátní soutěži dirigentů v roce 1956 byl angažován jako dirigent Moravské filharmonie v Olomouci. Na základě vynikajících úspěchů byl v roce 1960 jmenován jejím ředitelem a šéfdirigentem. Díky výraznému talentu, neobyčejné píli a bohatým uměleckým zkušenostem vyrostl ve zralou dirigentskou osobnost. Jeho tvůrčí přístup se vyznačoval vysokou muzikálností, bohatou fantazií, přesností a slohovou kázní. Tyto přednosti plně uplatňoval s uměleckým zdarem zejména ve velkých symfonických a vokálně-instrumentálních formách. S vynikajícím ohlasem se setkalo jeho nastudování symfonií D. Šostakoviče, G. Mahlera, velkých oratorních skladeb L. v. Beethowena, A. Dvořáka, J. Brahmse, H. Berlioze, G. Verdiho, B. Britena, S. Prokofjeva a celé řady děl hudby XX.století.

Jaromír Nohejl dirigoval pohostinsky přední české a slovenské orchestry včetně České filharmonie. Spolupracoval s Čs. rozhlasem a nahrával gramofonové desky. Natáčel též pro rozhlas NDR v Berlíně a Lipsku a pro švédský rozhlas ve Stockholmu. S předními italskými sólisty dirigoval v roce 1979 světovou premiéru rozhlasové nahrávky opery P. Mascagniho „Isabeau“. Hostoval na mezinárodních hudebních festivalech Pražské jaro, Varšavský podzim a Berliner Feststage. Po řadu let vystupoval na celostátních přehlídkách koncertního umění i na přehlídkách nové tvorby čs. skladatelů v Praze. Pod jeho taktovkou mělo premiéru více než 200 děl současných skladatelů.

Jaromír Nohejl věnoval orchestru Moravské filharmonie v Olomouci své nejlepší tvůrčí síly a stál v jeho čele více než třicet let.Další ocenění za rok 1999

prof. PhDr. Jaroslav Macháček, CSc.

Cena města Olomouce v oblasti společenské vědy

Otakar Nožíř

Cena města Olomouce v oblasti sportu

Jiřina Nožířová, roz. Weintrittová

Cena města Olomouce v oblasti sportu

PhDr. Vladimír Spáčil

Cena města Olomouce v oblasti společenské vědy

Jindřich Štreit

Cena města Olomouce v oblasti výtvarné umění

prof. MUDr. Václav Vejdovský, DrSc.

Cena města Olomouce v oblasti lékařství, in memoriam

Katalog 1999 (PDF, 714,54 KB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech