oblast sport

Jan Chladil

bývalý fotbalista, trenér, funkcionář SK Sigma Olomouce, technický manažer klubu

* 8. 12. 1949, Olomouc

Jan Chladil se narodil 8. prosince 1949 v Olomouci. Svou celoživotní kariéru spojil s fotbalem, zejména s tím olomouckým, kterému věnoval téměř 50 let. Jeho cesta do fotbalového klubu Sigma ale nebyla přímá. Nejdříve začal jako aktivní hráč, své první fotbalové zkušenosti ze škvárového hřiště sbíral v Olomouci na Novém Světě a Nových Sadech. Poté na nějakou dobu Olomouc opustil a vydal se hrát do pražské Slavie a Vítkovic.

Hráčská kariéra pana Chladila v Sigmě se začala v roce 1975. Během následujících osmi sezon se podílel na vzestupu olomouckého fotbalu, vrcholem byl premiérový postup do první ligy v roce 1982. Ve hře o postup bylo více týmů, a proto se rozhodující zápas v Třinci stal památným a vítězství nezapomenutelným okamžikem. Když tým do Olomouce přivezl výhru, čekala ho radost a ovace všech fotbalových nadšenců. Jan Chladil si v roli záložníka v nejvyšší soutěži připsal 13 ligových utkání.

Ve druhé nejvyšší soutěži nasbíral 113 utkání a vstřelil 9 gólů. Na závěr hráčské kariéry v roce 1983 ještě na dva roky odešel do Hranic, podobně jako to udělali jiní významní hráči Sigmy (Pavel Beneš, Petr Uličný). Dělo se tak na základě dobrých vztahů s tehdejším generálním ředitelem Sigmy Ing. Josefem Cahelem, který z Hranic pocházel.

Během hráčské kariéry se začal postupně věnovat i trenéřině a v době, kdy hrál v Hranicích, již v Sigmě trénoval. Podílel se na vzniku sportovních tříd v Řepčíně, kde působil dva roky. Když tehdejší trenér, Petr Uličný, odcházel ze Sigmy do Uničova, přišla panu Chladilovi nabídka stát se na rok trenérem B-týmu, kterou přijal. Nakonec tým vedl devět let.

Vedle trénování se začal pod jeho vedením postupně formovat technický úsek, který se staral o kvalitu klubových hřišť. Jan Chladil se v oboru fotbalového trávníkářství postupně sám vypracoval. Zúčastnil se různých odborných trávníkářských seminářů a získával informace a poznatky o moderních metodách péče o hrací plochy. Velkým přínosem byly zahraniční cesty do tradičních trávníkářských zemí (Velká Británie, Holandsko, Dánsko, Německo), kde měl možnost v „elitní společnosti“ špičkových odborníků rozšířit své dosud získané vědomosti. Stal se členem komise Institute of Groundsmanship ČR. Týmu, který se za dobu jeho působení jako správce olomouckého stadionu postupně formoval a zkvalitňoval, své lety ověřené zkušenosti velmi rád předával. Své dlouholeté působení v Olomouckém klubu ukončil 31. ledna letošního roku.

Díky odhodlání a osobnímu přístupu pana Chladila se od svých začátků kvalita hracích ploch v Sigmě výrazně posunula. Stalo se tak na základě získaných vědomostí a díky postupnému doplňování techniky nutné pro údržbu trávníků. Výsledkem dlouhodobé práce jsou v současné době velmi kvalitní travnaté hrací plochy, především pak ligový trávník na Andrově stadionu, který patří v posledních desetiletích k nejlépe hodnoceným v republice a sklízí příslušná ocenění. Jan Chladil je považován za jednoho z největších odborníků na fotbalové trávníky v České republice. V roce 2020 obdržel Cenu za přínos českému fotbalu v modernizaci fotbalových hřišť a stadionů. Jeho práce pro Sigmu i celý český fotbal si zaslouží náležité ocenění.Další ocenění za rok 2021

prof. PhDr. Ingeborg Fialová-Fürst

oblast věda a výzkum

P. Mgr. František Hanáček

oblast jiné, za společenský přínos městu

Otmar Oliva

oblast kultura

Mgr. Štěpán Havran

počin roku, za organizaci a pořádání festivalu „Olomouc (o)žije“

Katalog 2021 (PDF, 2,52 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech