Cena města Olomouce za hrdinství a odvahu za 2.světové války, in memoriam

plk. Josef Bryks

letec, stihač 310. a 242.perutě R.A.F.

* 18. 3. 1916, Lašťany u Olomouce
† 12. 8. 1957, Jáchymov

Narodil se 18. 3. 1916 v Lašťanech u Olomouce. Maturoval na Obchodní akademii v Olomouci v roce 1935, kde získal i velmi dobrou znalost angličtiny. Absolvoval vojenskou akademii v Hranicích v roce 1937 a vstoupil do armádního letectva. Od roku 1938 sloužil jako poručík pilot u 33. letky v Olomouci. Před okupací republiky Německem uprchl přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii do Francie a po její porážce do Anglie. Zde se aktivně zúčastnil letecké bitvy o Anglii. Byl sestřelen protileteckou obranou nad Francií a upadl do německého zajetí, z něhož čtyřikrát uprchl. Po jednom z útěků se stal aktivním účastníkem polského hnutí odporu. Nakonec byl německým soudem v Praze na Pankráci odsouzen k trestu smrti. Díky vážnému varování Spojenců prostřednictvím švýcarského Červeného kříže neměli Němci odvahu rozsudek smrti vykonat, takže se dočkal osvobození 16. 4. 1945 v německé pevnosti Colditz a vrátil se do Velké Británie. Zde byl anglickým králem vyznamenán Řádem britského impéria. Po návratu do vlasti přednášel jako důstojník československého a britského letectva budoucím pilotům na olomouckém letišti.

Po událostech v únoru 1948 byl zatčen a obviněn z vojenské zrady a úkladům proti republice. V Praze na Pankráci byl odsouzen na 10 roků, později na dalších 20 let těžkého žaláře. Prošel řadou věznic. V srpnu 1957 podlehl v táboře nucených prací v Jáchymově útrapám války a německého i komunistického vězení.

Rozkazem velitele letectva a PVO ČSFR č. 66 byl Josef Bryks dne 29. 5. 1991 mimořádně povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam. Pamětní deska plk. Brykse byla odhalena 4. 6. 1994 v jeho rodné obci Lašťany u Olomouce. Na jeho počest nese jedna z ulic v Praze 9 jeho jméno.Další ocenění za rok 2004

Pavel Čechák

Cena města Olomouce v oblasti sport

Pavel Dostál

Cena města Olomouce v oblasti dramatické umění

Ladislav Jalůvka

Cena města Olomouce v oblasti výtvarné umění

prof. PhDr. Miroslav Komárek, DrSc.

Cena města Olomouce v oblasti společenské vědy

prof. MUDr. Pavel Lukl, CSc.

Cena města Olomouce v oblasti přírodní vědy, in memoriam

Josef Vlček

Cena města Olomouce v oblasti publicistika a žurnalistika

William R. West

Cena města Olomouce za koordinaci spolupráce s partnerským městem Owensboro

Katalog 2004 (PDF, 951,71 KB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech