Cena města Olomouce v oblasti publicistika a žurnalistika

Josef Vlček

publicista, žurnalista

* 6. 6. 1920, Kaňovice
† 28. 7. 2015, Olomouc

Narodil se 6. 6. 1920 v Kaňovicích u Frýdku. Od roku 1948 ženatý – otec tří dcer. V současné době ředitel nakladatelství, překladatel a redaktor v časopisu Světlo.

Studoval na gymnáziu u salesiánů ve Fryštáku, studia dokončil na klasickém gymnáziu v Ostravě. Po studiu se začal věnovat novinářské, vydavatelské a překladatelské činnosti – redaktor „Našince“ a vydavatelství v „Matici cyrilometodějské“. Při této činnosti se často setkával s církevními představiteli (biskupové Matocha, Beran, apoštolský nuncius,…). Po únoru 1948 je označen jako špión Vatikánu a souzen. V rámci procesu byl změněn návrh rozsudku z trestu smrti na „jen“ 21 roků vězení a takto odsouzen k práci v nejtěžších podmínkách věznic Jáchymov, Ruzyně a Leopoldov. Po 10-ti letech, v rámci amnestie související s Pařížskou konferencí, byl v roce 1960 propuštěn a setkává se manželkou a dcerou, které byly po dobu jeho věznění vystavovány nemalému psychickému útlaku. Pracuje v dělnických profesích a v době Pražského jara 1968 se stává klíčovou osobností v publikování a šíření dokumentů závěrů II. Vatikánského koncilu. V době „normalizace“ se opět stává středem zájmu státní bezpečnosti a je mu znemožněna jakákoli oficielní vydavatelská činnost.

I v těchto podmínkách považuje za důležité, aby svobodně myslící občané měli přístup k nezkresleným informacím a tajně tiskne a zajišťuje distribuci samizdatů. Státní bezpečnost mu později dokázala šíření 32 titulů a je odsouzen k 20-ti měsícům na Borech. Zde se setkává s Václavem Havlem. Dominikem Dukou a jinými známými představiteli protitotalitního odboje. Po uplynutí poloviny trestu byl propuštěn. Vydávání a šíření samizdatů se nevzdal, jen to provádí s větší opatrností a horlivostí. Po roce 1989 se bez velkého rozmýšlení rozhoduje naplnit své celoživotní poslání v nových podmínkách. S pomocí kardinála Tomáška obnovuje vydavatelskou činnost Matice Cyrilometodějské, která byla po jeho zatčení v roce 1950 zlikvidována. V letech 1990–2004 bylo vydáno v nakladatelství přes 500 titulů. V nákladu 12 000 výtisků vychází již 13 roků měsíčník Světlo, který komentuje etické a duchovní dění ve společnosti. Významná je i jeho činnost překladatelská z italštiny a němčiny.

Časopis Report mu udělil cenu „Osobnost roku 1997“. Jeho život a přínos v boji za svobodu a demokracii je popsán mimo jiné v knize „Dědictví – Kapitoly z dějin komunistické perzekuce v Československu“ autorky Heleny Havlíčkové, vydané nakladatelstvím Votobia v roce 2002.



Další ocenění za rok 2004

plk. Josef Bryks

Cena města Olomouce za hrdinství a odvahu za 2.světové války, in memoriam

Pavel Čechák

Cena města Olomouce v oblasti sport

Pavel Dostál

Cena města Olomouce v oblasti dramatické umění

Ladislav Jalůvka

Cena města Olomouce v oblasti výtvarné umění

prof. PhDr. Miroslav Komárek, DrSc.

Cena města Olomouce v oblasti společenské vědy

prof. MUDr. Pavel Lukl, CSc.

Cena města Olomouce v oblasti přírodní vědy, in memoriam

William R. West

Cena města Olomouce za koordinaci spolupráce s partnerským městem Owensboro

Katalog 2004 (PDF, 951,71 KB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech