Petr Uličný

fotbalista, trenér

* 11. 1. 1950, Uničov

Trenér Petr Uličný se narodil 11. února 1950. Jen na málokoho by lépe seděla nálepka „moravský patriot“. Narodil se v Uničově, velmi brzy se ale s rodinou přestěhoval do Kroměříže kvůli otci, který byl vojákem z povolání. Kroměříž tedy Uličný považuje za své rodné město, v němž strávil své dětství až do devatenácti let. Nejvýraznější stopu však zanechal v Olomouci, kde žije od roku 1977. V rámci Moravy však trénoval ještě v dalších městech, například v těch největších: v Ostravě, Brně či Zlíně.

Rozličným sportům se věnoval od dětství. Když ve dvanácti začínal závodně s fotbalem, už měl za sebou bohaté zkušenosti s atletikou. Vystudoval střední veterinární školu v Kroměříži s jasným plánem, že po maturitě bude pokračovat ve studiu na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze.

Svou hráčskou kariéru začal v rodné Kroměříži. Po maturitě v roce 1969 ale díky pomoci svého otce přešel jako nadějný mladý hráč do pražské Sparty a zároveň v témž roce začal v Praze studovat tělovýchovu. Posléze jako hráč přestoupil do plzeňské Škodovky, kde strávil pět let a odehrál nejvíc ze svých ligových zápasů. Nakonec se ovšem s rodinou zatoužil vrátit zpět na rodnou Hanou, a tak skončil zpátky na Moravě – v olomoucké Sigmě. Vysokou školu pak dostudoval dálkově, diplom získal v roce 1980. Jako specializaci si zvolil kopanou a díky tomu dosáhl na nejvyšší fotbalové vzdělání. Od začátku mu bylo jasné, že se po skončení hráčské kariéry chce stát trenérem. Později, už jako zkušený trenér, byl zván k výuce nových trenérů.

I díky zásluze Petra Uličného se Sigmě podařilo postoupit do ligy. S trénováním na plný úvazek začínal v roce 1989 v tehdy druholigovém Havířově a postupně vystřídal celou řadu klubů: prvoligové kluby Zlína, Brna, Ostravy, Plzně, žižkovskou Viktorku, klub v Opavě, Hradci Králové a v Olomouci (mezi roky 2003 a 2006 získal bronzovou medaili a provedl tým evropskými poháry), dále působil i ve slovenském Ružomberoku.

V roce 2011 byl podruhé jmenován trenérem Sigmy Olomouc, která na tom tou dobou nebyla dobře. Petru Uličnému se ale podařilo klub vytáhnout nahoru a v květnu 2012 vybojoval s Olomoucí vítězství v Českém fotbalovém poháru. Po této sezóně Petr Uličný ukončil svou trenérskou kariéru a vítězství poháru tak pro něj bylo milým bonusem. Celkem jako trenér v první lize vedl 413 zápasů.

Kromě úspěchů, ke kterým během kariéry pomohl svým týmům jako hráč i jako trenér, ho všude předchází i jeho osobitá pověst, povaha, projev a humor. Jeho biografie vyšla pod názvem Petr Uličný: Bouřlivák John, což je trenérova přezdívka. V roce 2019 se jako velikán olomouckého fotbalu a legendární trenér stal spolu s kolegou Karlem Brücknerem tváří oslav 100 let Sigmy Olomouc.