oblast sport

Petra Kamínková

atletka, vytrvalostní běžkyně, mnohonásobná mistryně ČR

* 19. 1. 1973, Olomouc

Petra Kamínková, rozená Drajzatlová, se narodila 19. ledna 1973 v Olomouci. Ke sportu měla blízko odjakživa, na základní škole nejdříve hrála basket. Atletice se začala věnovat ve dvanácti letech, kdy si jí na školních závodech všiml její první atletický trenér Jindřich Vacík a obrátil se na ni s nabídkou, zda by nechtěla běhat závodně. Roku 1991 odmaturovala na Střední průmyslové škole strojírenské v Olomouci, následně studovala na Fakultně tělesné kultury Univerzity Palackého, kvůli zranění ale musela studium přerušit.

V počátcích své běžecké kariéry běhala střední tratě (800 a 1500 metrů), od juniorské kategorie pak i 3000 metrů, s delšími běhy začala až po dvacítce. Maraton běžela poprvé v roce 1994, když se vrátila k běhu po problémech s úponem v koleni. Postupně se z ní stala špičková vytrvalostní běžkyně.

Přes veškeré úspěchy, kterých od začátku v atletice dosahovala, potřebovala materiální zajištění. Od chvíle, kdy odešla ze školy, tedy běhání musela kombinovat s běžnou prací a pouze ve volném čase mohla trénovat a závodit. Prošla si nejrůznějšími zaměstnáními od prodeje po kancelářskou práci. S manželem, Liborem Kamínkem, pak začali podnikat, nejprve obchodovali se sypaným čajem a od roku 2002 provozují na Svatém Kopečku penzion s letní restaurací U Kameňa.

Sportovní příprava proto nebyla v některých obdobích kariéry vůbec snadná, tréninky musela vměstnat mezi směny a odpočinek. Služby trenérů využívala pouze ve svých začátcích a v dobách studií, od té doby už ale trénuje sama, což je poměrně unikátní. V běžecké kariéře ji ovšem pomohlo a ovlivnilo několik osobností, významně například trenér a pedagog Bohdan Müller, který ji dostal na zahraniční závody. Díky tomu procestovala mnoho míst v Evropě i mimo ni.

Petra Kamínková získala přes 40 republikových titulů z různých vytrvaleckých tratí, v čemž se jí žádná jiná česká běžkyně nevyrovná. Stala se mistryní České republiky na trati 1500 metrů, opakovaně vítězila na trati 5000 a 10 000 metrů a také v půlmaratonu. Jedenáctkrát v řadě zvítězila v silničním běhu na 10 km Běchovice – Praha. Jediný cíl, kterého se sportovkyni bohužel z různých důvodů nepodařilo dosáhnout, byla kvalifikace na olympijské hry.

V roce 2010 proběhl první ročník maratonského závodu Mattoni 1/2Maraton Olomouc. Petra Kamínková se každoročně závodu aktivně účastní, zatím nevynechala jediný ročník. Stala se symbolem olomouckého závodu a přispěla k jeho všeobecné oblibě.

Běžkyně je olomouckou patriotkou, vždy město příkladně reprezentovala na domácí i zahraniční atletické scéně nejen svými vynikajícími sportovními výkony, ale také svou přátelskou povahou a milým vystupováním. Pro mnohé je velkou inspirací a její přínos pro propagaci běhu a sportu jako životního stylu je neocenitelný.Další ocenění za rok 2022

Ing. Alois Kadlčík

oblast jiné – za společenský přínos městu

Jana Krejčová

oblast kultura

MUDr. Libor Kvapil

oblast jiné – za společenský přínos městu

prof. RNDr. Josef Pešák, CSc.

oblast věda a výzkum

Katalog 2022 (PDF, 6,69 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech