Cena města Olomouce v oblasti sport

Eva Romanová - Graham

čtyřnásobní mistři světa v tancích na ledě

* 27. 1. 1946, Olomouc

Počáteční kroky na ledě a také svá první vystoupení prožívali na zimním stadionu v Olomouci. Jejich prvním a cílevědomým trenérem byl otec. Když byl v roce 1952 služebně přeložen do Prahy, stěhovala se celá rodina s ním. V Praze pokračovala jejich sportovní příprava v kategorii jednotlivců, pak v kategorii sportovních dvojic a posléze v tancích na ledě. V této disciplíně dosáhli největších úspěchů. Stali se sedmkrát mistry republiky (1959–1965), mistry Evropy v roce 1964/1965, a čtyřikrát mistry světa v letech 1962–1965.

Při vrcholovém sportu oba úspěšně odmaturovali – Eva na Umělecko průmyslové a Pavel na Střední průmyslové škole v Praze. Po ukončení závodní činnosti se stali předními sólisty americké lední revue Holiday On Ice.

Pavel tragicky zahynul při autonehodě v roce 1972 v USA. Eva je provdána za J. Grahama a v současnosti žijí střídavě v Anglii a v České republice v obci Lipnice.

V Olomouci se každoročně pořádá tradiční mezinárodní závod v tancích na ledě „Memoriál Pavla Romana“. Je to v bruslařském světě velmi oblíbený závod, při posledním ročníku s účastí čtrnácti národů a téměř stovkou sportovců.Další ocenění za rok 2002

PhDr. Vojtěch Gaja

Cena města Olomouce v oblasti společenské vědy, in memoriam

Mgr. Bohumír Kolář

Cena města Olomouce v oblasti kultura

prof. PaedDr. Zdeněk Přikryl

Cena města Olomouce v oblasti výtvarné umění

Pavel Roman

Cena města Olomouce v oblasti sport, in memoriam

prof. RNDr. Otakar Štěrba, CSc.

Cena města Olomouce v oblasti přírodní vědy

doc. PhDr. Lucy Topoľská, CSc.

Cena města Olomouce v oblasti literatura

Katalog 2002 (PDF, 496,28 KB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech