Sport

Mgr. Jiří Teplý

trenér prvoligových olomouckých volejbalistek UP, místopředseda klubu VK UP, podnikatel

* 28. 1. 1954, Olomouc
† 1. 9. 2021, Olomouc

Narodil se 28. 1. 1954 v Olomouci. Se sportem je svázaný již od mládí, kdy se postupně závodně věnoval rozličným disciplínám od plavání, přes běh na lyžích, basketbal až k volejbalu, jenž nakonec zaujal v jeho životě nejdůležitější místo. Po studiích na gymnáziu v Litovli se rozhodl tělocvik studovat na vysoké škole, kvůli politické situaci v 70. a 80. letech ale na univerzitu opakovaně nebyl přijat. Do studií tedy nastoupil až po vojenské službě a dostudoval ve třiceti letech.

K trénování volejbalu se Jiří Teplý dostal začátkem 80. let náhodou, když zastoupil trenéra dorostenek v Litovli. Trénování a úspěchy, kterých s týmem následně dosahoval, ho přesvědčily k tomu, aby už u volejbalu zůstal. Několik let tedy působil jako trenér v Litovli a po dokončení vysokoškolských studií dostal nabídku vést v Olomouci Tréninkové středisko mládeže.

Trenérem dospělých volejbalistek se stal počátkem 90. let, kdy byl nedostatek hráček v ženském týmu doplněn hráčkami z dorostu, které tehdy Teplý trénoval. Přešel s nimi tedy automaticky do kategorie žen, kterou vede dodnes. Nedlouho po začátku jeho vedení tým zažil zlatou éru a dosáhl největších úspěchů. Původně dorostenecké hráčky, které si trenér sám vychoval, se od roku 1993 staly v ženském družstvu čtyřikrát za sebou mistryněmi České republiky a v letech 1994 a 1995 vítězkami Českého poháru, v roce 1994 dokonce obsadily čtvrté místo Poháru mistrů evropských zemí PMEZ v chorvatském Zagrebu.

S olomouckým klubem Jiří Teplý srostl tak, že nikdy nepřijal jiné angažmá a zůstává mu věrný dodnes. V nelehkých časech také klubu dělal manažera a sháněl sponzory. V současnosti je to bezmála 30 let, co ve Volejbalovém klubu Univerzity Palackého Olomouc působí. Stal se jeho místopředsedou a znova nadále s volejbalistkami dosahuje výborných výsledků. Za vše hovoří i fakt, že v roce 2018 volejbalistky vyhrály v jedné z hlavních kategorií ankety Nejlepší sportovec Olomoucka a zároveň se Jiří Teplý stal trenérem roku.Další ocenění za rok 2018

Hermann Faul

Cena za rozvoj partnerství

Ludmila Gottwaldová, DiS.

Cena za společenský přínos městu

Mgr. Radomír Surma, akad. mal. rest.

za restaurování a obnovu sálu Komenium

Katalog 2018 (PDF, 2,50 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech