Kultura

Oldřich Schnabl

olomoucký výtvarník, grafik a designér, člen Unie výtvarných umělců Olomoucka, Unie výtvarných umělců České republiky a Klubu konkretistů KK3 v Hradci Králové

* 13. 4. 1938, Příkazy

Narodil se 13. dubna 1938 v Příkazech u Olomouce. Od mládí se toužil věnovat výtvarnému umění, ale nelehká padesátá léta, v nichž dospíval, mu nedovolovala umělecky se projevovat podle svého přání. Protože mu jako synovi živnostníka nebylo dovoleno studovat, vyučil se sladovníkem. V šedesátých letech se mu ale podařilo absolvovat Lidovou školu umění v Olomouci, kde se setkal a nechal ovlivnit malířem Pavlem Kotasem a Miroslavem Dočkalem.

Neoficiálně se také vzdělával na soukromých sezeních s o generaci staršími umělci, kteří se s ním podělili o své vědomosti a zkušenosti. Touto cestou na Oldřicha Schnabla zapůsobil malíř Stanislav Menšík, přední český grafik Jan Rajlich st., a v neposlední řadě i malíř Lubomír Schneider. Setkání s posledně jmenovaným dalo vzniknout dlouholeté spolupráci a nápadu věnovat se digitální grafice, v níž Schnabl v současnosti vyniká. Umělecky ho dále ovlivnil fotograf Miloslav Stibor, malíř a grafik František Bělohlávek či grafik Zdeněk Kučera.

Po základní vojenské službě se již k práci sladovníka nevrátil. Začal jako designový návrhář výloh v aranžovně Pramenu, dále pracoval jako grafik a návrhář v reklamních ateliérech (PKO Olomouc, Progres Olomouc, Farmakon n.p.). Po revoluci si Schnabl založil vlastní reklamní firmu Tip studio, kde mohl naplno využít svou kreativitu i rozšiřující se technické možnosti.

Vedle jmenovaných pracovních záležitostí se vždy věnoval i volné tvorbě (linoryt, serigrafie, litografie), i když v jistých dobách mohla být zpřístupněna pouze blízkým přátelům. Od roku 2002 se naplno zabývá především digitální grafikou, kterou se snaží také popularizovat. Uspořádal mnoho autorských výstav v tuzemsku i v zahraničí. Podílí se na chodu Unie výtvarných umělců Olomoucka, jíž je i předsedou. V rámci Unie také z jeho iniciativy vzniklo každoroční setkání umělců všech múz Muzyálles a ve spolupráci s hotelem Flora výstavní galerie pro členy UVUO.

Originální tvůrčí koncepce Oldřicha Schnabla je významným přínosem pro současný vývoj nových výtvarných technik.Další ocenění za rok 2018

Hermann Faul

Cena za rozvoj partnerství

Ludmila Gottwaldová, DiS.

Cena za společenský přínos městu

Mgr. Radomír Surma, akad. mal. rest.

za restaurování a obnovu sálu Komenium

Katalog 2018 (PDF, 2,50 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech