Cena za počin roku v oblasti sport

Carlo Capalbo a Dr. Ing. Václav John

za organizaci 1. ročníku Olomouckého půlmaratonu

Olomoucký půlmaraton je maratonský závod, který se běží v ulicích města Olomouce. Jeho první ročník byl uspořádán 26. června 2010 a byl zároveň součástí Svátků města Olomouce. Záštitu nad závodem převzal primátor města Olomouce Martin Novotný. Závodu a nesoutěžních běhů se zúčastnilo okolo 2500 běžců. Už od prvního ročníku se závod konal podle pravidel IAAF, což znamená, že se běželo na mezinárodně homologované trati a uskutečnily se dopingové kontroly. Start a cíl závodu byl na Horním náměstí v centru města.

Otcem myšlenky uspořádání večerního půlmaratonu v hanácké metropoli je ředitel Správy dopravní cesty Olomouc Václav John. Hlavním pořadatelem závodu byl tempo team prague s.r.o., což je sesterská společnost PIMu (Prague International Marathon), který stojí za pořádáním pražského PIM Běžeckého seriálu, zahrnujícího Hervis 1/2Maraton Praha, Volkswagen Maraton Praha a Mattoni Grand Prix Praha. Obě akce se propojují i v osobě Carla Capalba, který je předsedou organizačního výboru PIM a v Olomouci mu připadla úloha ředitele závodu.

Trať byla tvořena dvěma 10kilometrovými okruhy, které vedly centrem města a jeho přilehlými částmi. Značná část závodu vedla také Velkomoravskou ulicí. Běžecký program zahrnoval také závod na 10 km a rodinný běh na 4 km.

První ročník v roce 2010 vyhrál Keňan Joseph Maregu s časem 1:03:20, ale původně byl jako vítěz vyhlášen Stephen Kibet. Později se ale ukázalo, že si Kibet spolu s dalšími běžci neúmyslně zkrátil trať o 400 metrů. Mezi ženami zvítězila Etiopanka Asnakech Mengitsuová s časem 1:13:12.Další ocenění za rok 2010

Ing. Miloš Dobrý

Cena města v oblasti jiné, za šíření osvěty o holocaustu

Mgr. Jan Joukal

Cena města v oblasti jiné

prof. MUDr. Rostislav Koďousek, DrSc.

Cena města v oblasti přírodní vědy

RNDr. Emil Viklický

Cena města v oblasti hudba

Galerie Caesar zastoupená Miroslavem Schubertem

Cena za počin roku v oblasti kultura

Bc. Irena Klimková a Mgr. Martin Zamazal

Cena za počin roku v oblasti jiné

Moravská filharmonie Olomouc

Cena za počin roku v oblasti kultura

Katalog 2010 (PDF, 1,16 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech