Cena za počin roku v oblasti kultura

Galerie Caesar zastoupená Miroslavem Schubertem

za koncert a výstavu skupiny The Residents

Ve výstavní historii Galerie Caesar jeden z nejnáročnějších a nejoriginálnějších projektů. Výstavní a hudební projekt The Residents Residence in Olomouc připravoval galerista a kurátor Miroslav Schubert od roku 2005.

Americká avantgardní skupina The Residents je ve své oblasti světově nejdůležitější a nejrespektovanější anonymní hudebně-výtvarné seskupení s přesahy do výtvarného umění, performance, divadla a videoartu. The Residents jsou aktivní od roku 1969. Jejich první oficiální deska pod názvem The Residents vyšla v roce 1972. Od té doby vydali přes šedesát alb, řadu hudebních videoklipů, krátkých filmů a CD-ROM projektů, deset DVD a uspořádali mnoho světových turné. Jejich dílo je dnes součástí sbírek Muzea moderního umění v New Yorku.

Výstava v Galerii Caesar představila řadu originálních artefaktů – grafik, kreseb, obalů desek, fotografií, masek, kostýmů a retrospektivu filmů a videoklipů a navázala na přehlídku (The Residents – Re-Viewed), která se konala v roce 2006 v Museum of Modern Art v New Yorku.

Olomoucká výstava tak obsáhle a komplexně představila výtvarnou tvorbu The Residents a jejich dvorního grafika Homera Flynna vůbec poprvé.

Doprovodný program projektu zahrnoval komentované projekce a přednášky, mezinárodní videosoutěž a výstavu Leigh Barbier v Galerii Mona Lisa.

Leigh Barbier je americká figurativní malířka a sochařka. Vytvořila řadu uměleckých děl pro The Residents. Vedle své malířské, kreslířské a sochařské práce se umělkyně podílí na digitálních modelech a simulacích pro filmový průmysl. Mezi některé její filmové úspěchy patří: Star Wars (2002); Piráti z Karibiku: (2006); Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008); Star Trek (2009) a Avatar (2009).

Vrcholem celého projektu bylo unikátní hudební představení „Nejkrásnější květiny“ ze skladeb The Residents, kde v Moravském divadle společně vystoupila skupina Už jsme doma a Randy, zpěvák The Residents. Mezinárodní dosah celé akce lze dokumentovat zájmem diváků z celé Evropy.Další ocenění za rok 2010

Ing. Miloš Dobrý

Cena města v oblasti jiné, za šíření osvěty o holocaustu

Mgr. Jan Joukal

Cena města v oblasti jiné

prof. MUDr. Rostislav Koďousek, DrSc.

Cena města v oblasti přírodní vědy

RNDr. Emil Viklický

Cena města v oblasti hudba

Carlo Capalbo a Dr. Ing. Václav John

Cena za počin roku v oblasti sport

Bc. Irena Klimková a Mgr. Martin Zamazal

Cena za počin roku v oblasti jiné

Moravská filharmonie Olomouc

Cena za počin roku v oblasti kultura

Katalog 2010 (PDF, 1,16 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech