Cena města v oblasti jiné, za šíření osvěty o holocaustu

Ing. Miloš Dobrý

představitel židovské obce

* 31. 1. 1923, Praha
† 23. 11. 2012, Olomouc

Narodil se 31. 1. 1923 v Praze v židovské rodině. Prošel koncentračními tábory v Terezíně a Osvětimi. Po umístění v táboře ve Schwarzheide absolvoval pochod smrti, který přežil. Po válce vystudoval v Praze vysokou školu se zaměřením na anorganickou chemii. Od začátku 50. let minulého století žije Miloš Dobrý v Olomouci, kde pracoval v závodě Prefa. V Terezíně se seznámil se Zuzanou Beckmannovou z Olomouce a v roce 1949 se s ní oženil.

Paní Zuzana řadu let trpěla na následky útrap během války. Ing. Dobrý se o ní až do její smrti v loňském roce obětavě staral.

V roce 1990 se zasloužil o obnovu života Židovské obce Olomouc, absolvoval mnoho přednášek po školách v Olomouci a širokém okolí, spolupracuje s projektem Zmizelí sousedé, účastnil se aktivně kroměřížských konferencí na téma Židé a Morava.

Další významnou aktivitou Miloše Dobrého, která mu pomáhala přežít v krutých podmínkách koncentračních táborů, je sport. Začal hrát rugby za LTC, probojoval se až do reprezentace, se kterou odehrál několik zápasů. V roce 1990 se stal předsedou Československé rugbyové unie, ve funkci setrval 2 roky. V r. 1953 založil rugby v Olomouci, dodnes je čestným předsedou oddílu rugby Lokomotivy Olomouc.Další ocenění za rok 2010

Mgr. Jan Joukal

Cena města v oblasti jiné

prof. MUDr. Rostislav Koďousek, DrSc.

Cena města v oblasti přírodní vědy

RNDr. Emil Viklický

Cena města v oblasti hudba

Carlo Capalbo a Dr. Ing. Václav John

Cena za počin roku v oblasti sport

Galerie Caesar zastoupená Miroslavem Schubertem

Cena za počin roku v oblasti kultura

Bc. Irena Klimková a Mgr. Martin Zamazal

Cena za počin roku v oblasti jiné

Moravská filharmonie Olomouc

Cena za počin roku v oblasti kultura

Katalog 2010 (PDF, 1,16 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech