Cena města Olomouce v oblasti sport

Mgr. Eva Kacanu

paraolympijská vítězka ve vrhu koulí

* 20. 5. 1965, Jablonec nad Nisou

Narodila se roku 1965 v Jablonci nad Nisou, rodina však přišla ze středního Řecka. Je světovou rekordmankou, paralympijskou vítězkou ve vrhu koulí, mistryní světa, mistryní Evropy a mnohonásobnou přebornicí ČR.

Vystudovala psychologii, pracovala v ústavu pro osoby zrakově postižené, poté v dětském domově, nyní pracuje jako odborný konzultant a inspektor kvality v oblasti sociálních služeb. Angažuje se ve Spolku Trend vozíčkářů a Asociaci pro osobní asistenci pomáhá při pořádání různých akcí pro osoby se zdravotním postižením.

Napsala knihu Jsme lidé – kniha o tom, jak efektivně komunikovat a pomáhat lidem se zdravotním postižením.

Eva Kacanu je od roku 1996 na vozíku pro paraplegii obou dolních končetin. Rekreačně začala atletiku provozovat v roce 1999. O dva roky později se na základě svých výkonů dostala do reprezentace České republiky. Její hlavní disciplínou je vrh koulí a doplňkovou hod oštěpem. Její trenérkou je Mgr. Iva Machová, Ph.D. (ÚP FTK)

Hned rok poté, co se začala naplno věnovat atletice, vybojovala na svém prvním ME 2001 stříbrnou medaili a na MS 2002 bronzovou medaili. Na paralympiádě 2004 v řeckých Aténách získala stříbrnou medaili, v roce 2006 se stala mistryní světa a na paralympiádě 2008 v Pekingu zvítězila se světovým rekordem ve vrhu koulí (6,73 m).

Je mistryní republiky a světa ve své hlavní disciplíně, je také držitelkou Českého rekordu ve své kategorii F54 v hodu oštěpem (10,81 m). Byla vyhodnocena jako jedna z nejlepších mezi handicapovanými sportovci ČR za rok 2008. Organizačně opakovaně zajišťovala Český pohár atletiky vozíčkářů a mezinárodní mistrovství ČR v atletice handicapovaných sportovců v Olomouci, v současné době připravuje další mistrovství, které začíná 25. 6. 2010. Organizačně se podílí na mistrovství světa tělesně postižených Juniorů v srpnu 2010 v Olomouci, ve volném čase také působí v klubu jako rozhodčí na atletických soutěžích. Je předsedkyní oddílu pro osoby se zdravotním postižením při Atletickém klubu Olomouc a také v předsednictvu Atletiky vozíčkářů, kde se také podílí na rozvoji atletiky a přípravě nových sportovců a sportovních akcí.Další ocenění za rok 2009

prof. RNDr. Lubomír Dvořák, CSc.

Cena města Olomouce v oblasti přírodní vědy

Hana Maciuchová

Cena města Olomouce v oblasti dramatické umění

MUDr. Milan Brázdil

Cena za počin roku v oblasti hrdinský čin

Muzeum umění Olomouc

Cena za počin roku v oblasti kultura

Ing. Lubomír Pešák

Cena za počin roku v oblasti jiné

Katalog 2009 (PDF, 1,05 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech