Cena za počin roku v oblasti jiné

Ing. Lubomír Pešák

vybudování Veteran Areny - muzea historických automobilů

Veteran Arena je svébytné muzeum historických automobilů nabízející podívanou pro nejširší veřejnost a všechny milovníky historických vozidel. Sídlí v areálu nové centrály a logistického centra společnosti T. S. Bohemia a.s. ve Sladovní ulici v Olomouci – její moderní skeletová konstrukce tak napomáhá zvýraznit poutavost historických exponátů. Své brány otevřelo 15. 5. 2010.

Muzeum se zaměřilo především na techniku a umění prvorepublikové éry. Na ploše větší než 2 tisíce metrů čtverečních je vystaveno zhruba 70 vozů a dalších 100 exponátů (vozidla jsou v prvotřídním zrestaurovaném stavu) – mnohé z nich jsou jedinečné a jedná se o poslední dochované exempláře. Středobodem sbírky je soubor vozů značky Tatra, modelem Tatra 11 počínaje, dále např. Tatra 75 Sport, která byla vyrobena v počtu 3 kusů (dnes je to jediný existující exemplář), dále jsou k vidění aerodynamické vozy značky Tatra (verze 97, „Tatraplán“ T600 a brzy přibudou i dva vozy Tatra 87 proslavené českými cestovateli Hanzelkou a Zikmundem).

V současnosti je v muzeu k vidění na 70 automobilů a 20 historických motocyklů, z toho 90 % prvorepublikových, dále nabízí historická nákladní auta, stabilní motory, řezy automobilem, podvozky automobilů, původní benzinové stanice a další artefakty související s motorismem. Veškeré informace o technických parametrech a historii vystavených modelů se návštěvníci dozvědí z interaktivních LCD panelů s dotykovým displejem.

Dále se v prostoru muzea nachází galerie umění, ve které v součastné době probíhá výstava 105 děl známého olomouckého malíře Slavoje Kovaříka. Výstavy budou obměňovány cca 3 x ročně.

Muzeum Veteran Arena doplňuje atraktivitu regionu vyhlášeného organizací UNESCO a zeměmi Vyšegrádské čtyřky EU památkově chráněným a oficiálně reprezentativním prostorem tzv. Středoevropského kulturně-společenského fóra.Další ocenění za rok 2009

prof. RNDr. Lubomír Dvořák, CSc.

Cena města Olomouce v oblasti přírodní vědy

Mgr. Eva Kacanu

Cena města Olomouce v oblasti sport

Hana Maciuchová

Cena města Olomouce v oblasti dramatické umění

MUDr. Milan Brázdil

Cena za počin roku v oblasti hrdinský čin

Muzeum umění Olomouc

Cena za počin roku v oblasti kultura

Katalog 2009 (PDF, 1,05 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech