Cena za počin roku v oblasti hrdinský čin

MUDr. Milan Brázdil

záchrana lidského života

Lékař Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje MUDr. Milan Brázdil zachránil 3. 8. 2009 na pile v Otaslavicích na Prostějovsku mladého muže, kterého bodla do srdce velká tříska, která měla zhruba metr a půl na délku. Tříska nešťastnou náhodou odlétla od stroje při zpracování dřeva, zabodla se asi deset centimetrů hluboko, ale před příjezdem záchranné služby vlastní vahou vypadla.

Podle standardního postupu by se měl pacientovi na místě otevřít hrudník a provést přímou masáž srdce, to však bylo v této situaci riskantní.

Milan Brázdil spolu s ostatními členy záchranky zvolili jediné možné řešení – odsáli mladému muži krev z osrdečníku a tím srdce uvolnili ze sevření.

Díky této neobvyklé metodě zachránil mladíkovi život. Muž na místě ztratil asi litr a půl krve a zhruba po hodině jej vrtulník přepravil na heliport Fakultní nemocnice Olomouc, kde již čekal tým kardiochirurgů.

Milan Brázdil, který je kromě záchranáře i členem představenstva Okresního sdružení České lékařské komory, místopředsedou Medicíny katastrof a soudním znalcem pro urgentní medicínu, lektorem resuscitace a první pomoci, učitelem zdravotních sester, hasičů a lékařů, získal za svůj čin Zlatý záchranářský kříž.

Toto prestižní ocenění mu bylo předáno 14. dubna 2010 přímo z rukou prezidenta České republiky Václava Klause.Další ocenění za rok 2009

prof. RNDr. Lubomír Dvořák, CSc.

Cena města Olomouce v oblasti přírodní vědy

Mgr. Eva Kacanu

Cena města Olomouce v oblasti sport

Hana Maciuchová

Cena města Olomouce v oblasti dramatické umění

Muzeum umění Olomouc

Cena za počin roku v oblasti kultura

Ing. Lubomír Pešák

Cena za počin roku v oblasti jiné

Katalog 2009 (PDF, 1,05 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech