Cena města Olomouce v oblasti dramatické umění

Hana Maciuchová

herečka

* 29. 11. 1945, Šternberk
† 26. 1. 2021, Olomouc

Významná divadelní, filmová, televizní i rozhlasová herečka se narodila 29. 11. 1945 ve Šternberku u Olomouce. Její rodiče byli divadelníci a ukazovali jí divadelní prostředí zblízka. Otec jí ve 14 letech nabídl roli družičky v Jiráskově Lucerně, kterou právě zkoušel olomoucký divadelní spolek Mrštík. Ráda tancovala, zpívala a recitovala a herectví se stalo jejím koníčkem. Ovšem za dob studií na gymnáziu v Olomouci – Hejčíně se u ní začaly objevovat myšlenky na studium medicíny nebo angličtiny. Nakonec bylo konečnou volbou studium na DAMU, během něhož začala hrát v divadle Za branou, kde pak získala své první profesionální angažmá.

V roce 1971 odešla do Vinohradského divadla, kterému zůstala věrná až do současnosti (představení Obchodník s deštěm, Zločin a trest, Cyrano z Bergeraku, Mistr a Markétka, Albeeho hry Křehká rovnováha a Kdo se bojí Virginie Woolfové). Dále si zahrála Gertrudu v Hamletovi uváděném na Hradě v rámci shakespearovských Letních divadelních slavností, hraje hlavní role v představeních Chvilková slabost a Les v zimě nastudované divadlem Radka Brzobohatého.

Z filmových rolí je to především životopisné drama Člověk proti zkáze, kde ztvárnila hlavní ženskou postavu – manželku Karla Čapka Olgu Scheinpflugovou.

Hereckou hvězdou se stala díky roli Anči v jediném hraném večerníčku Československé televize Krkonošské pohádky. Natočila mnoho pohádek a televizních inscenací různých žánrů jako např. Záskok pro Sissy, Velký případ, Španělé v Praze a jiné. Účinkovala v mnoha dalších seriálech jako Chalupáři, Žena za pultem, Třicet případů majora Zemana, Nemocnice na kraji města, Četnické humoresky, nejnověji v seriálech Dobrá čtvrť, Příkopy a Ulice. Díky své práci, úspěšným rolím a zejména díky postavě Miriam Hejlové v seriálu Ulice se třikrát stala držitelkou Ceny TýTý.

Spolupracovala s dabingem a zároveň s Českým rozhlasem, kde se několikrát stala nejpopulárnější neviditelnou herečkou za Šeherezádu a Dopis zmizelého. V letech 1994–2004 též učila na Státní konzervatoři v Praze. V poslední době zaujala v inscenaci Studia DVA Na konci duhy, kde ztvárnila herečku a zpěvačku Judy Garland.

Dvacet let žila po boku herce Jiřího Adamíry, který zemřel v roce 1993.Další ocenění za rok 2009

prof. RNDr. Lubomír Dvořák, CSc.

Cena města Olomouce v oblasti přírodní vědy

Mgr. Eva Kacanu

Cena města Olomouce v oblasti sport

MUDr. Milan Brázdil

Cena za počin roku v oblasti hrdinský čin

Muzeum umění Olomouc

Cena za počin roku v oblasti kultura

Ing. Lubomír Pešák

Cena za počin roku v oblasti jiné

Katalog 2009 (PDF, 1,05 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech