Cena v oblasti kultura

Richard Pachman

hudební skladatel, zpěvák, výtvarník, spisovatel

* 27. 4. 1966, Olomouc

Richard Pachman se narodil 27. 4. 1966 v Olomouci. Hudbě a výtvarnému umění se věnoval již od šesti let, kdy začal navštěvovat uměleckou školu. S vlastním komponováním začal v devíti. Vystudoval Slovanské gymnázium Olomouc, dále pak Vysokou školu ekonomickou v Praze. Poté se vzdělával na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde se zaměřil na obory zpěv a kompozice.

Do povědomí široké veřejnosti se dostal v roce 1991 svou první písní šířenou v rozhlase – Pro Mozarta. Následovaly relaxační a meditativní kazety Sebevědomí a Koncentrace. Richard Pachman natáčí jak svá autorská alba, tak alba přinášející relaxační úpravy skladeb vážné hudby. Je autorem hudby scénické, filmové, relaxační, duchovní a muzikálové. Složil hudbu k muzikálům Babička a Baron Prášil. Je rovněž autorem hudební složky k filmu Začátek světa. Známé je též jeho působivé oratorium Mistr Jan Hus oceněné Václavem a Dagmar Havlovými na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006. Koncertuje po celé republice i v zahraničí. Vystupoval i na řadě koncertů na Křižíkově fontáně na pražském Výstavišti. Každoročně pořádá vánoční turné po České republice.

Během posledních 25 let spolupracoval s americkými tělesy (Newtown Symphonic Orchestra, Monmouth Civic Choir z New Jersey, PRISM Quartet z New Yorku) i s českými, ruskými a belgickými zpěváky a hudebníky. Mezi jeho blízké spolupracovníky patří například houslový virtuóz Jaroslav Svěcený, herečka a zpěvačka Dita Hořínková, televizní moderátorka Kamila Moučková, operní zpěvačka Martina Kociánová nebo belgický skladatel Francois Glorieux. Jeho CD Scarabeus bylo prezentováno jako oficiální dar Českého olympijského týmu na Olympijských hrách v Atlantě v roce 1996. Videoklip k písni Scarabeus se držel dva týdny na prvním místě v televizní hitparádě SOS. Jeho píseň Olomouc byla v roce 1997 na předních místech hitparád v moravských rádiích.

Celkem vydal 31 alb. Významné pro Olomouc je jeho duchovní album Missa Olomoucensis, které vydal jako vzpomínku na rodné město, jež stále považuje za svůj domov. V souvislosti s tímto albem mu byla v roce 2010 předána Cena olomouckého kraje za významný počin v oblasti soudobé hudby.

Richard Pachman je nejen hudební skladatel, zpěvák a moderátor Českého rozhlasu Dvojka, ale aktivně se věnuje i výtvarné a literární činnosti. Své olejomalby prezentoval na 85 výstavách v České republice, Belgii, Holandsku a na Slovensku. Vydal autobiografické knihy Jak chutná bolest a Jak chutná život, historický román Útes a jeho pokračování Notre Dame, román ze současnosti Kdokoliv. Se svým otcem Františkem napsal rovněž román z období holocaustu Tylda odehrávající se z velké části v Olomouci v období 2. světové války.Další ocenění za rok 2014

Gerlinde Back

Cena v oblasti jiné za výrazné a dlouholeté aktivity ve prospěch Olomouce a Olomoučanů

PhDr. Jiří Hastík

Cena v oblasti kultura

prof. RNDr. Radek Zbořil

Cena v oblasti věda a výzkum

Katalog 2014 (PDF, 688,62 KB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech