Cena v oblasti hudba

Richard Pogoda

hudebník, skladatel

* 16. 8. 1944, Olomouc

Richard Pogoda se narodil 16. 8. 1944 v Olomouci. Jeho otec byl dlouholetým ředitelem Divadla hudby a Filmového klubu v Olomouci. Vystudoval Slovanské gymnázium, typografickou školu v Praze, dále klavír a dirigování u prof. Františka Preislera na olomoucké konzervatoři. Od r. 1965 byl členem Amatérského studia při olomouckém Divadle Oldřicha Stibora a spolu s Pavlem Dostálem výraznou autorskou a hereckou dvojicí (zde vystupoval např. s Janem Kanyzou či Hanou Maciuchovou). V letech 1966-1967 působil společně s Pavlem Dostálem v legendárním DEX-klubu (zde začali svoji kariéru Karel Kryl, Jaroslav Hutka či Hana Ulrychová). V době normalizace se živil jako diskžokej, s Emilem Viklickým psal jazzové pořady pro Divadlo hudby, hrál na klavír v kapele Falešní hráči s Karlem Plíhalem. Přátelil se s Miroslavem Horníčkem – zkomponoval hudbu k jeho hře Tvrďák a od konce 80. let se stal doprovodným pianistou a jevištním kolegou v představení Hovory H o V+W. S Pavlem Dostálem upravili Horníčkovu hru Dva na smetišti.

Je spoluautorem deseti muzikálů, ze kterých jsou dodnes hrané např. Případ Grendwall, Výtečníci, Gaudeamus Igitur, Princ a chuďas, též autorem řady písní na texty Lubomíra Feldeka, Aloise Mikulky, Jiřího Žáčka.

Od začátku své umělecké kariéry se věnuje pořadům pro mládež, uváděl např. koncerty Moravské filharmonie pro mládež. Spolupracoval s Českým rozhlasem Ostrava a Brno a v devadesátých letech se stal na krátkou dobu kmenovým hudebním redaktorem Českého rozhlasu Olomouc. Od roku 1997 až do roku 2013 vysílal v olomouckém rozhlase své Jazzoviny.Další ocenění za rok 2013

prof. RNDr. Bronislav Hlůza, CSc.

Cena v oblasti přírodní vědy

Marta Lipusivá

Cena v oblasti jiné za humanitární činnost a podporu rodinného života

Drahomíra Maria Ryšková

Cena v oblasti jiné za koordinaci spolupráce s partnerským městem Nördlingen

doc. Bohumil Teplý

Cena v oblasti výtvarné umění

Vladimír Marčan

Cena za počin roku 2013 v oblasti sport

Katalog 2013 (PDF, 3,61 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech