Cena za počin roku 2013 v oblasti kultura

Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc pod vedením Miloslava Oswalda

za nastudování opery Falstaff

4. října 2013 proběhla v Moravském divadle v Olomouci premiéra inscenace opery Falstaff Giuseppe Verdiho. Připomenula tak 200 let od narození tohoto významného italského skladatele a současně 120 let od uvedení premiéry v milánské La Scale.

Námět vychází z Shakespearovy komedie Veselé paničky windsorské a částečně i z historické hry Jindřich IV., kde postava Falstaffa vystupuje. Poslední skladatelovu operu nastudovala slovenská režisérka Andrea Hlinková, která zvolila klasické pojetí. Orchestr, sbor a sólisty vedl dirigent Miloslav Oswald. Postavu zestárlého a obtloustlého rytíře Johna Falstaffa střídavě ztvárnili Jiří Přibyl, Vladislav Zápražný a hostující Richard Haan. Dále se v hlavních rolích představili Martin Štolba a Filip Tůma (Ford), Elena Gazdíková a Lea Vítková (Alice Ford), Eva Benešová a Olga Jelínková (Nannetta), Václava Krejčí Housková a Barbora Polášková (Paní Quickly) a Ondřej Koplík a Petr Martínek (Fenton).

Velkého ocenění se v r. 2014 dostalo Jiřímu Přibylovi, který za ztvárnění Falstaffa získal Cenu Thálie.Další ocenění za rok 2013

prof. RNDr. Bronislav Hlůza, CSc.

Cena v oblasti přírodní vědy

Marta Lipusivá

Cena v oblasti jiné za humanitární činnost a podporu rodinného života

Richard Pogoda

Cena v oblasti hudba

Drahomíra Maria Ryšková

Cena v oblasti jiné za koordinaci spolupráce s partnerským městem Nördlingen

doc. Bohumil Teplý

Cena v oblasti výtvarné umění

Vladimír Marčan

Cena za počin roku 2013 v oblasti sport

Katalog 2013 (PDF, 3,61 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech