Cena za dlouholetou sportovní činnost

Jaroslav Jurka

bývalý československý sportovní šermíř, držitel titulu Šermíř století a Ceny Drahoše Válka 2017

* 8. 7. 1949, Olomouc

Jaroslav Jurka (*1949) je nejúspěšnějším šermířem československé historie. Český šermířský svaz jej dokonce označil za nejvýraznější šermířskou osobnost naší země a prohlásil jej Šermířem století.

Ve své sportovní kariéře se zaměřil na kombinaci šermu kordem a fleretem. Je jedním z posledních univerzálních šermířů, kteří obě techniky kombinovali, protože dnešní sportovci se ve své kariéře zaměřují pouze na jednu z nich.

V sedmdesátých a osmdesátých letech reprezentoval Československo na mistrovstvích světa a na olympijských hrách. Na těch startoval v roce 1976 v Montrealu a v roce 1980 v Moskvě, v obou případech v disciplínách šermu kordem a šermu fleretem a v Moskvě také v kategorii kordu družstev. Původně se měl účastnit také her v Los Angeles roku 1984, ale kvůli bojkotu zemí východního bloku se do USA nemohl vydat. V roce 1985 obsadil na mistrovství světa v soutěži jednotlivců v šermu kordem druhé místo.

Jaroslav Jurka pochází ze šermířské rodiny a sám k šermu vedl svého syna a nyní spolu s ním vede k tomuto sportu i své dva vnuky. Ti už za sebou mají mezinárodní úspěchy a Jakub je jedním z nejnadějnějších jmen české reprezentace. Své zkušenosti ale nepředává pouze v rodině, trénuje už více než třicet let všechny věkové kategorie olomouckých šermířů, od dětí po dospělé. Jeho žáci posbírali za dlouhou dobu jeho trenérského působení již mnoho úspěchů na poli národním i mezinárodním, za což byl jejich trenér vyznamenán Cenou Drahoše Válka.Další ocenění za rok 2017

Mons. Josef Hrdlička

Cena za kulturní a duchovní povznesení společenského a církevního života ve městě

Jaroslav Hutka

Cena za reprezentaci města a šíření demokracie

prof. MUDr. Milan Kamínek, DrSc.

Cena v oblasti věda a výzkum

doc. MUDr. Josef Podstata, DrSc.

Cena v oblasti věda a výzkum

PhDr. Arnošt Skoupý, CSc.

Cena města v oblasti jiné

Vojenská nemocnice Olomouc

Cena města v oblasti jiné

Nakladatelství Fontána

Cena za počin roku 2017

Mgr. Šimon Pelikán

Cena za počin roku 2017

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Cena za počin roku 2017

Bc. Jan Žůrek

Cena za počin roku 2017

Katalog 2017 (PDF, 736,90 KB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech