Cena za počin roku 2017

Mgr. Šimon Pelikán

za rozvoj cestovního a turistického ruchu na řece Moravě

Šimon Pelikán (*1986) je jedním z mála Olomoučanů, kteří se mohou pyšnit titulem Kapitán. Nejen že má na to zkoušky, ale také se pravidelně plaví po řece Moravě pod záštitou spolku Řeka Morava pro Olomouc.

Pelikánovu vášeň pro vodu je možné pozorovat již dlouho. V mládí se věnoval kanoistice a je mistrem světa a mistrem Evropy v kategorii juniorů. Kromě toho rád surfuje nebo jezdí na kiteboardu, zajímají ho i plachetnice. Za vysokoškolských studií se mu podařilo splnit si svůj sen a vydal se na měsíční expediční plavbu po Atlantském oceánu, na níž měl za úkol zkoumat psychické, sociální a spirituální dimenze života člověka v extrémních podmínkách. Po tomto unikátním zážitku se ještě více utvrdil v tom, že lodím se chce věnovat i nadále. Vzhledem k jeho silnému vztahu k městu Olomouci se rozhodl zkombinovat kapitánský život také s tím reálným, tedy nevydat se vstříc izolaci na širé moře, ale oživit řeku Moravu v rodném městě.

Téměř tři roky stojí za jedinečným projektem s názvem Plavby Olomouc, který rozvířil hladinu největší olomoucké řeky. Šimon Pelikán na ní pořádá vyhlídkové plavby hned na dvou lodích – Ololodi Kordulce a Marii Terezii. Zatímco první loď odkoupil, stavbu druhé sám inicioval a za pomocí místních živnostníků ji navrhl a postavil za rekordních několik týdnů. Marie Terezie pluje na Moravě od září 2017 a zaměřuje se na odlišný výklad než její starší sestra – na olomoucké baroko. Pelikánovy prohlídky města tak kombinují nevšední pohled na Olomouc z vodního kanálu spolu s historickým kontextem vývoje krajského města na řece a jsou atraktivním lákadlem nejen pro turisty, ale i pro místní obyvatele.

Šimon Pelikán ale nezahálí a vymýšlí stále nové projekty, které lákají nejen nové návštěvníky, ale stávají se i důvodem návratu těch původních. Již dva roky za sebou pořádal multižánrový festival Řeka má duši, který se koná přímo na vodní hladině. Každoročním vyvrcholením festivalu je přímo pro tuto akci vytvořená divadelní inscenace, která se odehrává přímo na palubách lodí.

Dalším projektem Šimona Pelikána je Ološlap, unikátní vozítko, které pohánějí svým šlapáním samotní pasažéři. Spolu s historickým výkladem o krajském městě si tak mohou užít popíjení piva. Tento zábavný pojízdný pivní bar funguje pod Pelikánovým vedením v Olomouci od roku 2016.Další ocenění za rok 2017

Mons. Josef Hrdlička

Cena za kulturní a duchovní povznesení společenského a církevního života ve městě

Jaroslav Hutka

Cena za reprezentaci města a šíření demokracie

Jaroslav Jurka

Cena za dlouholetou sportovní činnost

prof. MUDr. Milan Kamínek, DrSc.

Cena v oblasti věda a výzkum

doc. MUDr. Josef Podstata, DrSc.

Cena v oblasti věda a výzkum

PhDr. Arnošt Skoupý, CSc.

Cena města v oblasti jiné

Vojenská nemocnice Olomouc

Cena města v oblasti jiné

Nakladatelství Fontána

Cena za počin roku 2017

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Cena za počin roku 2017

Bc. Jan Žůrek

Cena za počin roku 2017

Katalog 2017 (PDF, 736,90 KB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech