Cena za počin roku 2011 v oblasti kultura

Vlastivědné muzeum Olomouc

aktivity v rámci 80. narozenin Jiřího Suchého

1. října 2011 oslavil herec, režisér, zpěvák, textař, výtvarník, ředitel divadla Semafor Jiří Suchý 80. narozeniny. K tomuto významnému životnímu jubileu uspořádalo Vlastivědné muzeum v Olomouci pod vedením jeho ředitele Břetislava Holáska výstavu s názvem Jiří Suchý. Výstava se konala od 19. 10. 2011 do 29. 1. 2012. Partnery byly také statutární město Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci, Moravské divadlo Olomouc a Vědecká knihovna v Olomouci.

Výstava byla zahájena 18. 10. 2011 v sále Václava III. VMO za osobní účasti Jiřího Suchého a Jitky Molavcové. V sále sv. Kláry byla vystavena více než stovka fotografií Ivana Englicha a Dušana Dostála – dvorních fotografů divadla Semafor, dále pak desítky výtvarných prací Jiřího Suchého (grafiky, koláže, fotografiky, návrhy divadelních kostýmů) i osobní korespondence. K vidění byl i průřez jeho sbírkami, jichž je sběratelem – např. historických přileb, fotografií, svatých obrázků, fonografů a lateren. Na své si přišli i milovníci knih – díky Vědecké knihovně v Olomouci a Knihovně města Olomouce mohli návštěvníci zhlédnout i Suchého literární díla, hudební nahrávky či notový materiál. Pokud se někdo chtěl začíst do některé z nich, měl možnost – vznikl zde totiž i čtenářský koutek. S knihami byla spjata i beseda spojená s autogramiádou na téma Jiří Suchý a knihy uspořádaná Vědeckou knihovnou v Olomouci – moderování se chopila herečka Ivana Plíhalová.

Během návštěvy Olomouce se Jiří Suchý setkal s představiteli Olomouckého kraje v čele s hejtmanem Martinem Tesaříkem, s vedením Univerzity Palackého v Olomouci v čele s jejím rektorem Miroslavem Mašláněm, s primátorem statutárního města Olomouce Martinem Novotným a posnídal rovněž s arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským Janem Graubnerem. Svůj olomoucký pobyt zakončil Jiří Suchý koncertem v Moravském divadle Olomouc nazvaným Znám ještě starší lidi, který podpořil primátor statuárního města Olomouce. Ke jménu Jiří Suchý také přibyl titul doctor honoris causa, který se mu rozhodla udělit Univerzita Palackého v Olomouci za jeho přínos pro českou kulturu.

K celé této akci byl vydán i reprezentativní katalog, který sestavila kurátorka výstavy Renáta Fifková a který obsahuje mimo jiné i gratulace významných osobností české vědy a kultury (např. Václav Havel, Miloš Forman, Jiří Menzel či Jiří Grygar). Během konání výstavy Vlastivědné muzeum v Olomouci připravilo různé doprovodné programy pro školy a dvakrát se představil Richard Pogoda v pořadech Pocta Jiřímu Kainarovi a Suchý s náma a zlý pryč.Další ocenění za rok 2011

RNDr. Ladislav Bank

Cena města v oblasti sport

PhDr. Vít Dohnal, CSc.

Cena města v oblasti společenské vědy

prof. PhDr. Mgr. Jiří Fiala, CSc.

Cena města v oblasti literatura

doc. MUDr. Čestmír Neoral, CSc.

Cena města v oblasti přírodní vědy - medicína

Jan Šťota

Cena města v oblasti jiné

Jana Coufalová

Cena za počin roku 2011 v oblasti hrdinský čin

Kolektiv autorů publikace

Cena za počin roku 2011 v oblasti kultura

Katalog 2011 (PDF, 927,57 KB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech