Cena v oblasti jiné

Bc. Ján Kadlec

historik, památkář a publicista

* 18. 12. 1949, Kalinkovo na Slovensku

Ján Kadlec se narodil 18. 12. 1949 v obci Kalinkovo na Slovensku. Dětství prožil v Jiříkově na Sovinecku. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Uničově. Prošel několika zaměstnáními. Pracoval například v Uničovských strojírnách nebo v Severomoravských cihelnách. Stále ho to ale táhlo k jeho velkému koníčku – historii. V šestapadesáti letech proto vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého obor Archivnictví.

V letech 1990 až 1992 byl poslancem České národní rady. Od roku 2010 je předsedou Vlastivědné společnosti muzejní v Olomouci a místopředsedou správní rady občanského sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti.

Veřejnosti je ale známý především svým působením v Českém rozhlase Olomouc. Jeho pravidelný pořad Němí svědci historie o památkách obcí na střední Moravě vznikl v květnu 2005. Pravidelní rozhlasoví posluchači s ním postupně prošli předměstí Olomouce, obce Olomoucka, vesnice bývalého Sovineckého panství, obce Prostějovska a v poslední době poznávají zase Přerovsko. Ján Kadlec ve svém pořadu pátrá i po drobných stavbách v krajině, vydává se do minulosti za jejich příběhy a odhaluje okolnosti jejich vzniku a existence. Posluchače provází také zajímavými místy v pořadu Přímo z místa, který kombinuje popis, zážitky a rozhovory přímo z terénu.

Ján Kadlec také přispívá do periodik. Své články o památkách střední Moravy publikuje například v časopisech KROK nebo Zelení a doba. Je autorem publikací Olomoucká předměstí a jejich drobné památky (2008), Paměť hanácké krajiny (2010) a Moravskou cestou po technických památkách: od Bouzova přes Litovel k Olomouci (2011).Další ocenění za rok 2015

Mgr. Robert Balogh, ArtD.

Cena v oblasti kultura

prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc., FRSC, dr. h.c.

Cena v oblasti věda a výzkum

PhDr. Tomáš Hrbek

Cena v oblasti jiné

prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc.

Cena v oblasti věda a výzkum

PaedDr. Jaroslav Vraštil, Ph.D.

Cena v oblasti kultura

Divadlo Tramtarie

Cena za počin roku 2015

Ivo Krčmář

Cena za počin roku 2015

Katalog 2015 (PDF, 3,18 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech