Cena v oblasti kultura

Mgr. Robert Balogh, ArtD.

choreograf, umělecký šéf souboru baletu Moravského divadla Olomouc

* 4. 7. 1960, Nové Zámky na Slovensku

Robert Balogh se narodil 4. 7. 1960 v Nových Zámcích na Slovensku. Vystudoval choreografi i a režii baletu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, kde získal i doktorát. Do prvního angažmá nastoupil v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci, kde působil jako sólista a choreograf v letech 1985–88. V letech 1989–94 vytvořil několik představení pro Národní divadlo v Bratislavě (Lux et Requiem) a Národní divadlo v Praze (Catulli Carmina, Extáze ducha, Dáma s kaméliemi). V letech 1994–97 působil v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni jako choreograf a šéf baletu. V krátké době se mu v Plzni podařilo vytvořit výborný soubor, který se záhy začal prosazovat i v zahraničí. Z této doby pocházejí i úspěšné balety: Casanova, Carmen, Romeo a Julie, Puškin.

Od roku 1998 pracuje jako hostující choreograf v zahraničí (Německo, Španělsko, Turecko, Polsko) i na našich domácích scénách. V roce 2004 spoluzaložil občanské sdružení Baletní studio při Moravském divadle Olomouc. Celovečerní představení, která s dětmi vytvořil (například Broučci, Tarzan, Simba, Mojžíš, Odysseus) se u diváků setkávají s velkým ohlasem dodnes.

Od roku 2010 je uměleckým šéfem baletního souboru Moravského divadla Olomouc. Promyšlenou dramaturgií a výběrem kvalitních tanečníků z celého světa se mu podařilo vytvořit soubor na mezinárodní úrovni. Soubor každoročně hostuje v Německu, Polsku, Slovensku. Poprvé v historii Moravského divadla hostoval jeho baletní soubor na scéně Národních divadel v Praze a Bratislavě. Ve výhledu jsou i další atraktivní zájezdy do zahraničí.

Dramaturgie baletu Moravského divadla v současnosti nabízí pestrý repertoár zastoupený všemi třemi Čajkovského balety (Louskáček, Labutí jezero a Spící krasavice), tři shakespearovské balety (Romeo a Julie, Macbeth, Sen noci svatojánské), velký hrdinný balet Spartacus, světovou premiéru baletní podoby naší nejúspěšnější opery Rusalka, velmi úspěšnou je i neoklasická inscenace Dámy s kaméliemi. Z moderních titulů soubor nabízí inscenaci Frida inspirovanou životem slavné mexické malířky a příběh rockové legendy Freddieho Mercuryho v představení QUEEN – the show must go on!

Robert Balogh získal bronzovou medaili na prestižní mezinárodní soutěži v Tokiu v roce 1991. V roce 1994 mu byla v americkém Jacksonu udělena zlatá medaile, dále získal cenu VideoDance v Paříži v roce 1995. Jeho choreografie pro děti baletního studia byly oceněny na Mistrovství světa v taneční a interpretační soutěži v Los Angeles v USA v roce 2006 a 2007.Další ocenění za rok 2015

prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc., FRSC, dr. h.c.

Cena v oblasti věda a výzkum

PhDr. Tomáš Hrbek

Cena v oblasti jiné

prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc.

Cena v oblasti věda a výzkum

Bc. Ján Kadlec

Cena v oblasti jiné

PaedDr. Jaroslav Vraštil, Ph.D.

Cena v oblasti kultura

Divadlo Tramtarie

Cena za počin roku 2015

Ivo Krčmář

Cena za počin roku 2015

Katalog 2015 (PDF, 3,18 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech