Cena v oblasti kultura

PaedDr. Jaroslav Vraštil, Ph.D.

hudební skladatel a pedagog

* 6. 4. 1945, Olomouc

Doktor Jaroslav Vraštil se narodil 6. 4. 1945 v Olomouci, kde vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého. Po ukončení studia se profesionálně věnoval hudbě. Na Univerzitě Palackého pracoval od roku 1996 až do roku 2014 jako pedagog na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty. Jeho obor byly předměty: nástrojové praktikum, improvizace klavírního doprovodu, dějiny nonartifi ciální hudby. Je autorem publikací: Šamanismus, návrat k podstatě hudby, Expanze elektronických klávesových nástrojů a jejich význam pro výuku hudební výchovy, Hudba a počítač: multimediální technologie v hudební výchově.

Znám je jako pianista, skladatel, aranžér. Byl v roce 1966 spoluzakladatelem dnes již legendární bluesrockové kapely The Bluesmen, kde byl zároveň jejím základním pilířem. The Bluesmen byla československá hudební skupina, jedna z mála, která se plně orientovala na černošské rhythm and blues. Skupinu založili vysokoškolští studenti. S kapelou hodně spolupracoval i významný písničkář Karel Kryl v době než se stal slavným. V šedesátých letech se právě v Olomouci uskutečnil díky této skupině jeden z Krylových prvních recitálů. K padesátému výročí skupiny uspořádal Jaroslav Vraštil v roce 2014 koncert věnovaný Karlu Krylovi (1944–1994) a Pavlovi Dostálovi (1943–2005) v olomouckém Jazz Tibet Clubu.

V posledních letech se zásadním způsobem podílel na vzpomínkových koncertech na olomoucký Dex-klub, který se stal díky tehdejšímu osvícenému vedení Univerzity Palackého a nekonformnímu repertoáru klubu vedeného Pavlem Dostálem a Jaroslavem Göeblem známým moravským mládežnickým centrem kultury. Bluesmeni, Olomoucký dixiland, Petr Junk, Rudolf Ticháček, Emil Viklický, Richard Pogoda a další byli zárukou výborné hudební složky tehdejší olomoucké kultury.

Jaroslav Vraštil působil i v doprovodných kapelách Václava Neckáře, Evy Pilarové, Petra a Jana Spálených nebo Jiřího Korna a Lenky Filipové. Výrazné stopy zanechal též ve skupině Atlantis sourozenců Ulrychových, s níž nahrál stěžejní desku Odyssea. Věnoval se také tvorbě scénické hudby pro divadla. Pracoval jako studiový hráč na klávesové nástroje pro Supraphon, Panton, Fisyo.Další ocenění za rok 2015

Mgr. Robert Balogh, ArtD.

Cena v oblasti kultura

prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc., FRSC, dr. h.c.

Cena v oblasti věda a výzkum

PhDr. Tomáš Hrbek

Cena v oblasti jiné

prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc.

Cena v oblasti věda a výzkum

Bc. Ján Kadlec

Cena v oblasti jiné

Divadlo Tramtarie

Cena za počin roku 2015

Ivo Krčmář

Cena za počin roku 2015

Katalog 2015 (PDF, 3,18 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech