Olomoucký rodák Miroslav Hrabal se narodil 21. října 1951. Ve svých 16 letech začal s atletikou a stal se sprintérem v Tělovýchovné Jednotě Lokomotiva Olomouc ve skupině trenéra Vituly. Studoval na Univerzitě Palackého v Olomouci a v rámci svého studia dosáhl na medaile v soutěžích na universiádě. Reprezentoval také Českou republiku na Mistrovství Evropy železničářů. Při studiu absolvoval trenérské a rozhodčí kurzy.
Roční vojenskou službou si prošel v Dukle Praha a po návratu na Moravu se začal plně věnovat trénování. Připravoval mimo jiné i známé talentované sprintery Romana Lacka a Romana Zruna. Kromě trénování byl ale také rozhodčím a postupně se k jeho práci přidávaly i různé funkce ve vedení olomoucké atletiky. Po sametové revoluci měl klíčovou roli v dělení sportovního areálu, který získal zpět Sokol a na němž od konce 70. let stál škvárový atletický stadion s tréninkovou halou.
Tou dobou již také aktivně pracoval ve výboru Atletického klubu, jehož se od roku 1991 stal dlouholetým předsedou. V této funkci se setkal s velkou překážkou: s povodněmi v roce 1997, které vyplavily celý areál a zcela zničily atletickou škvárovou dráhu. Panu Hrabalovi se ale podařilo kolem sebe vytvořit schopný tým a zasadit se o vybudování nové, tentokrát již umělé atletické dráhy. Tím se podařilo nastartovat novou éru olomoucké atletiky, na jejímž zázemí je možné každoročně pořádat několik významných domácích i mezinárodních akcí. Dodnes jde v okolí o jediný certifikovaný stadion pro pořádání špičkových meetingů, které se tu pravidelně konají.
Kromě postu trenéra, rozhodčího a později předsedy atletického klubu zastával pan Hrabal i další významné funkce. V letech 1998 až 2002 byl například členem předsednictva Českého atletického svazu a předsedal komisi pro kluby a oddíly, stal se předsedou Krajského atletického svazu (tuto funkci vykonával až do roku 2017) a v neposlední řadě byl členem Krajské rady Olomoucké krajské organizace ČSTV a ČUS.
Významně se zasloužil o vznik sekce handicapovaných atletů, kterou se Atletický klub Olomouc může pyšnit dodnes. Atletika patří ke sportům otevřeným všem typům handicapu i věkovým kategoriím. Atletickým tréninkem můžeme dosáhnout zlepšení kondice, lepšího kontaktu se sociálním prostředím a celkově zkvalitněním každodenního života osob s tělesným postižením. Vrcholový i rekreační sport pro osoby s postižením je v České republice stále na startovní čáře, což se olomoucký klub snaží změnit prostřednictvím nových přístupů a nápadů. Pan Hrabal stál také u zrodu Mezinárodních závodů v atletice handicapovaných CZECH OPEN pořádaných v Olomouci pravidelně již od roku 2006.
Pan Miroslav Hrabal, dlouholetý předseda Atletického klubu Olomouc, byl v roce 2018 uveden do Síně slávy Českého atletického svazu a jmenován jeho čestným členem. Stal se pilířem atletiky v Olomouci i celém olomouckém kraji. Svůj život zasvětil atletice a jeho bohaté zkušenosti a vytrvalá práce přinesly olomoucké atletice nebývalý rozkvět a úspěchy. Po krátké nemoci zemřel 21. dubna 2020 ve věku nedožitých 69 let.
Katalog 2020 (PDF, 4,98 MB)