Člen vědeckých rad několika lékařských fakult v České republice a na Slovensku, řady oborových rad včetně Vědecké rady Ministerstva zdravotnictví ČR, člen redakčních rad odborných lékařských časopisů, předseda olomouckého Spolku lékařů, vědecký sekretář Společnosti pro lékařskou mikrobiologii ČLS JEP a člen Předsednictva AZV ČR. Jako autor nebo spoluautor má na svém kontě přes dvě stě původních publikací, desítku monografií a více než čtyři sta přednášek doma i v zahraničí.
Milan Kolář (18. 4. 1964) pochází z Prostějova a část dětství strávil díky otcovým služebním cestám v Indii, Íránu, Brazílii či Egyptě. Památky v Alexandrii, Káhiře a dalších místech v něm posilovaly zájem o historii, dokonce uvažoval o jejím studiu. Na gymnáziu ale historie získala konkurenta – medicínu. K rozhodnutí podat si přihlášku na Lékařskou fakultu přispěla i praktická úvaha: „Historii si lze ponechat jako koníčka a naplno, celým svým srdcem, se budu věnovat medicíně.“ S LF UP je tedy spjat od roku 1982, kdy byl přijat ke studiu Všeobecného lékařství.
Už během studií se dostal k mikrobiologii, a to díky celosvětově uznávanému bakteriologovi a jednomu z nejcitovanějších českých vědců 70. let prof. MUDr. Václavu Hájkovi, CSc., který mu nabídl místo pomocné vědecké síly. Od roku 1988 již naplno působí na Ústavu mikrobiologie LF UP a FNOL. Ve své odborné práci se zaměřuje především na antibiotickou léčbu bakteriálních onemocnění a problematiku bakteriální rezistence.
Docentem pro obor Lékařská mikrobiologie byl jmenován na LF UP v roce 2001 a profesorem na Masarykově Univerzitě v Brně v roce 2007. Působí taktéž jako pedagog a během svých přednášek si dává záležet jak na obsahové kvalitě, tak na zajímavé formě a živém projevu. Mezi studenty je oblíbený, což dokazuje i zvolení za nejlepšího učitele preklinických oborů.
Jako děkan se soustředí na rozšiřování praktické výuky, na motivaci a podporu studentů, na absolventský program pro mladé lékaře, zajištění příjemného pracovního prostředí a odpovídajícího mzdového ohodnocení všech pracovníků. Prioritou je pro něj zajistit stabilní postavení fakulty na další desítky let.
Velkým současným projektem je stavba nové budovy na Hněvotínské ulici, která úzce souvisí s národním programem k navýšení počtu studentů Všeobecného lékařství, kvůli kterému je potřeba rozšířit kampus LF UP. Díky výstavbě této nové budovy a ve spolupráci s FNOL se tak podaří vybudovat centrum výuky, vědy a zdravotnické péče, které bude excelentní nejen v rámci Olomouckého kraje, ale celé České republiky. Nová budova by měla být dostavěna v roce 2026.
Jeho osobnost je často spojována s mottem LF UP „Mente et corde“, tedy rozumem a srdcem, a je vyzdvihována jak jeho erudovanost, tak také vstřícnost, optimismus a nadšení pro svou práci, fakultu i nemocnici. Velmi se zasloužil o prosperitu a vysokou úroveň LF UP, která je spolu s FNOL jedním z nejlepších zdravotnických center v České republice.
Katalog 2023 (PDF, 1,44 MB)