počin roku, za otevření Červeného kostela

Olomoucký kraj & Vědecká knihovna v Olomouci

Červený kostel zdobí již více než 120 let třídu Svobody a právem patří mezi dominanty Olomouce.

Červený kostel zdobí již více než 120 let třídu Svobody a právem patří mezi dominanty Olomouce. Po 60 letech se z provizorního skladu knih Vědecké knihovny v Olomouci proměnil v moderní kulturně-vzdělávací a komunitní centrum knihovny. Revitalizace Červeného kostela byla zásadní investicí Olomouckého kraje a na spolufinancování se podílela i Evropská unie v rámci Národního plánu obnovy.

Základní kámen kostela, který byl určen pro olomoucké německé evangelíky, byl položen 16. 5. 1901 a stavba byla dokončena o rok později. Dominantou typické novogotické stavby je 55 metrů vysoká hranolová věž s hodinami a jehlancovou střechou s makovicí a křížem. Původní interiér kostela se kromě kazatelny nezachoval.

Kostel sloužil svému účelu do konce 50. let, kdy byl předán pod správu Univerzitní (dnes Vědecké) knihovny jako „dočasný“ sklad knižního fondu. Prostory kostela byly pro skladování knih nevhodné (kondenzace vlhkosti, výkyvy teploty, problém s plísní) a přes všemožné snahy se nikdy nepodařilo kostel zabezpečit tak, aby v něm knihy netrpěly. Toto provizorium nakonec trvalo až do roku 2019, kdy byl zprovozněn nový depozitář VKOL v Olomouci-Hejčíně, do něhož byly všechny svazky z kostela převezeny.

O novém využití této architektonicky zajímavé stavby se začalo seriózně uvažovat v roce 2016. O rok později byla zpracována studie na přestavbu kostela, kterou připravil atelier-r pod vedením architekta Miroslava Pospíšila. Kostel pojal jako kulturní sál s širokým využitím pro VKOL a přidal k němu také moderní přístavbu, která slouží jako provozní prostor spojující sál s budovou ředitelství. Rekonstrukce objektu spolu se stavbou foyer začala na podzim v roce 2020, trvala tak více jak 2,5 roku. Nové umělecké prvky – tzv. šperky – pro kostel vytvořil sochař Jan Dostál.

Nová přístavba kostela je koncipována jako recepce a současně je zázemím pro pořádání akcí VKOL. Na projektu se podílelo designové studio Denisy Strmiskové. Návštěvník knihovny si zde může odpočinout u kávy, přečíst časopisy, ve volném čase zavítat na zajímavou výstavu nebo prohlídku kostela. Součástí foyer je zhruba osm metrů vysoká stěna vyplněná téměř deseti tisíci knihami, které darovala veřejnost. Kapacita nového kulturně-společenského sálu je cca 120 osob. Celoročně zde probíhají přednášky, koncerty, výstavy, prohlídky i akce pro děti. Velkou proměnou prošlo také okolí kostela, které bylo doplněno o pevně osazené lavice a kultivovanou zeleň.

Červený kostel byl slavnostně otevřen 17. 5. 2024, u této příležitosti VKOL připravila pětidenní festival ZAČÍNÁME… s bohatým programem. Poprvé se veřejnost mohla podívat do nového sálu v rámci autorského čtení a besedy s Alenou Mornštajnovou. Od té chvíle prošlo stavbou na 60 tisíc návštěvníků. Projekt již získal ocenění v oblasti architektury, např. Stavba roku 2023, a revitalizace zaujala nejen český, ale i světový odborný svět architektury a designu (dezeen, CzechDesignMag, ArchSpace, BETON), články o kostele se objevily např. v argentinském, italském, rakouském či čínském tisku.

Velké poděkování patří všem, kteří se podíleli na procesu přestavby, zaměstnancům, čtenářům a návštěvníkům knihovny, ale i široké veřejnosti za trpělivost po dobu rekonstrukce.



Další ocenění za rok 2023

Mgr. Pavel Hekela

oblast jiné, za společenský přínos městu

prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D.

oblast věda a výzkum

nrtm. Jiří Švancara

oblast sport

Fakultní nemocnice Olomouc

počin roku, za otevření Centra zdraví a prevence

Katalog 2023 (PDF, 1,44 MB)

Jednotlivé ročníky Ceny města

Dosavadní laureáti v jednotlivých oblastech