10. 9. 2010 vystoupila na Horním náměstí v Olomouci Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou svého šéfdirigenta Petra Vronského, sólisté Moravského divadla, Akademický sbor Žerotín při Moravské filharmonii a pěvecký sbor Moravského divadla. V závěrečné skladbě večera spoluúčinkovala Posádková hudba Olomouc. Vše se odehrálo v souvislosti s desátým výročím od zápisu monumentu vrcholného středoevropského baroka – Sloupu Nejsvětější Trojice – na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Čestný Sloup Nejsvětější Trojice je zřejmě nejvyšší stavbou svého druhu vůbec a současně největším barokním sousoším v Evropě. Hudební program a scénář slavnostního večera sestavoval ředitel Moravské filharmonie Vladislav Kvapil.
Na úvod slavnostního koncertu zaznělo Te Deum Laudamus – chvalozpěv Antonína Dvořáka. Právě tento světově proslulý český skladatel je trvale umělecky svázán s Olomoucí. Je čestným členem hudebně pěveckého spolku Žerotín, se kterým v Olomouci uvedl své kantáty a jednu ze svých kantát, Svatou Ludmilu, dokonce přímo Žerotínu dedikoval.
Při oslavách největšího barokního sousoší v Evropě nemohla chybět slavná barokní skladba – Hudba k ohňostroji G. F. Händela. A protože tato skladba byla přímo napsána k doprovodu malého barokního ohňostroje, nemohl chybět ani tento.
A závěr slavnostního večera patřil efektní a velmi populární Slavnostní předehře 1812 ruského skladatele P. I. Čajkovského s mnoha mimohudebními efekty – bitvou vojáků v historických uniformách, střelbou z historických zbraní, speciálními pyroefekty a závěrečným souzněním svatomořických a svatomichalských zvonů.
Katalog 2010 (PDF, 1,16 MB)