Ve výstavní historii Galerie Caesar jeden z nejnáročnějších a nejoriginálnějších projektů. Výstavní a hudební projekt The Residents Residence in Olomouc připravoval galerista a kurátor Miroslav Schubert od roku 2005.
Americká avantgardní skupina The Residents je ve své oblasti světově nejdůležitější a nejrespektovanější anonymní hudebně-výtvarné seskupení s přesahy do výtvarného umění, performance, divadla a videoartu. The Residents jsou aktivní od roku 1969. Jejich první oficiální deska pod názvem The Residents vyšla v roce 1972. Od té doby vydali přes šedesát alb, řadu hudebních videoklipů, krátkých filmů a CD-ROM projektů, deset DVD a uspořádali mnoho světových turné. Jejich dílo je dnes součástí sbírek Muzea moderního umění v New Yorku.
Výstava v Galerii Caesar představila řadu originálních artefaktů – grafik, kreseb, obalů desek, fotografií, masek, kostýmů a retrospektivu filmů a videoklipů a navázala na přehlídku (The Residents – Re-Viewed), která se konala v roce 2006 v Museum of Modern Art v New Yorku.
Olomoucká výstava tak obsáhle a komplexně představila výtvarnou tvorbu The Residents a jejich dvorního grafika Homera Flynna vůbec poprvé.
Doprovodný program projektu zahrnoval komentované projekce a přednášky, mezinárodní videosoutěž a výstavu Leigh Barbier v Galerii Mona Lisa.
Leigh Barbier je americká figurativní malířka a sochařka. Vytvořila řadu uměleckých děl pro The Residents. Vedle své malířské, kreslířské a sochařské práce se umělkyně podílí na digitálních modelech a simulacích pro filmový průmysl. Mezi některé její filmové úspěchy patří: Star Wars (2002); Piráti z Karibiku: (2006); Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008); Star Trek (2009) a Avatar (2009).
Vrcholem celého projektu bylo unikátní hudební představení „Nejkrásnější květiny“ ze skladeb The Residents, kde v Moravském divadle společně vystoupila skupina Už jsme doma a Randy, zpěvák The Residents. Mezinárodní dosah celé akce lze dokumentovat zájmem diváků z celé Evropy.
Katalog 2010 (PDF, 1,16 MB)