Profesor Bouček se narodil 23. srpna 1941 v Olomouci. V dětství se s rodiči odstěhoval do Zlína, kde získal středoškolské vzdělání. Po maturitě v roce 1958 vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Brně, kde byl roku 1964 promován.
Po vojenské službě a krátkých zaměstnáních v Psychiatrické léčebně v Kroměříži a Psychiatrické léčebně v Brně-Černovicích nastoupil v roce 1966 jako sekundární lékař na Psychiatrickou kliniku Fakultní nemocnice v Brně. Po atestaci I. stupně v roce 1968 a II. stupně v roce 1971 se stal vedoucím lékařem Denní kliniky při psychiatrické klinice. Do jeho rozvíjející se kariéry zasáhla normalizace a poté odchází do Znojma. Zde se stává primářem psychiatrického oddělení. Působil zde do roku 1994.
Po listopadu 1989 dojíždí na Psychiatrickou kliniku v Brně, kde vedl oddělení lékařské psychologie. V roce 1992 se habilitoval, stal se docentem pro obor psychiatrie. V roce 1994 nastoupil do funkce přednosty Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 1998 dosahuje titulu profesora a působí zde do roku 2006.
Výsledky odborných studií a projektů publikoval v 71 odborných pracích, z nichž pět bylo zveřejněno v zahraničí. Ve své publikační činnosti se zaměřil na několik základních okruhů: první psychiatrická pomoc telefonem, problematika léčby na denním sanatoriu, terapie alkoholického abstinenčního syndromu, suicidalita, integrace biologické a psychoterapeutické péče v psychiatrii, účinnost psychofarmak a psychologie sportu.
O uznání profesora Boučka vědeckou komunitou svědčí jeho členství v redakčních radách či zvolení do výborů odborných společností, především Psychiatrické společnosti ČLS JEP a Společnosti neuropsychofarmakologické. Je členem Evropské asociace psychiatrů. Je předsedou Oborové rady postgraduálního studia na LF UP, sám některé doktorandy školí. Je členem examinační komise ILF v Praze a v Brně a Čestné rady lékařské komory. Stál u zrodu lékařského časopisu Psychiatrie pro praxi, jehož je po řadu let šéfredaktorem, a pořádání konferencí ambulantních psychiatrů v Olomouci (od r. 2004) ve spolupráci s nakladatelstvím Solen.
Významná je u pana profesora taktéž jeho činnost pedagogická. Přednáší medikům psychiatrii a lékařskou psychologii a dále lékařům na odborných seminářích, konferencích či sjezdech. Organizoval mezinárodní symposia psychiatrů ÖST (ÖsterreichSlowakei-Tschechische Republik). Píše i učební texty a učebnice, napsal monografi i Psychofarmaka v medicíně (2005).
Celoživotní zásluhou profesora Boučka je průkopnické úsilí v zavádění nových forem psychiatrické péče, zejména extramulární péče (Denní stacionář. Klub psych. pacientů, Psychosociální centrum). Založil i občanské sdružení „Duševní zdraví“ podporující jak činnosti pacientů, tak i další vzdělávání psychiatrů a psychologů psych. kliniky v Olomouci a hanáckém regionu.
Další důležitou oblastí zájmu je u pana profesora sport. V roce 1982 promoval v Bratislavě na FTVŠ a stal se z něj trenér tenisu I. třídy. 13 let byl členem trenérsko-metodické komise ÚV ČSTV, 13 let členem realizačního týmu jako lékař a psychoterapeut reprezentantů ČSSR – juniorů týmu Galeova poháru.
Katalog 2016 (PDF, 4,27 MB)