Při studiích na Střední uměleckoprůmyslové škole si Radomír Surma vypěstoval lásku k umění. Přitom ale nejprve neměl ambice stát se volným výtvarníkem, více ho přitahovalo umění staré. Rozhodl se tedy pro studium restaurování, nejprve na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, pak přestoupil na Akademii výtvarných umění do Prahy a také absolvoval Restaurátorskou školu u profesora Karla Strettiho. Po ukončení studií se vrátil do Olomouce a nastoupil do Muzea umění v Olomouci, s nímž spolupracuje dodnes. Věnuje se restaurování závěsných obrazů, nástěnných maleb i polychromovaných sochařských děl. Nejen v Olomouci restauroval cenná interiérová umělecká díla, např. Ukřižovaný z Dolan, Stařechovická Madona, sv. Kateřina z Jihlavy, Madona s Rouškou od Sebastiana del Piombo, ale také nástěnné malby, jmenovitě bývalou Kapitulní kapli na Klášterním Hradisku a nástěnné malby na fasádách olomouckých domů v Ostružnické a Univerzitní ulici.
V roce 2016 se Františku Vlčkovi, řediteli olomoucké Základní školy Komenium, podařilo prosadit restaurování freskového sálu z 19. století, který je součástí školní budovy. Město se rozhodlo unikátní památku zachránit, i když se jednalo o náročný úkol. Záchrany sálu se ujal tým restaurátorů pod vedením a koncepcí Radomíra Surmy.
Hlavním autorem freskové výzdoby, která pochází z roku 1892, je malíř Josef Hilbert. Komplexní malba sálu pokrývá přibližně 740 m2 a je na ní obrovské množství figurálních, dekorativních, ornamentálních a iluzivních výjevů. Najdeme na ní mnoho alegorických či edukačních scén a přes 250 postav – nejrůznějších mytologických i reálných historických osob, které jsou často vyobrazeny jako učitelé vyučující přihlížející děti, a tak má sál v souladu se svým umístěním ve vzdělávací instituci edukační charakter. Náboženské motivy na něm zcela absentují, čímž je sál opravdovým unikátem, žádná podobná výmalba v Česku neexistuje.
Prostor od 50. let minulého století sloužil škole jako tělocvična, což jen přispělo k jeho chátrání a k poškození maleb. V 70. letech navíc došlo k požáru v mezistropním prostoru nad sálem, čímž se poničil jeho strop. Během dvou a půl roku restaurátorský tým pod vedením Radomíra Surmy restauroval strop, stěny i podlahu. Na podzim roku 2018 se podařilo nejzásadnější práce podle plánu po dvou a půl letech dokončit a sál byl slavnostně otevřen s požehnáním olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. Sál bude nyní sloužit pro společenské akce školy i města, k výstavám či koncertům a otevře se široké veřejnosti.
Díky mimořádně náročné a citlivé práci týmu pod taktovkou Radomíra Surmy byl cenný freskový sál uveden do stavu, který důstojně navazuje na původní význam a podobu prostoru.
Katalog 2018 (PDF, 2,50 MB)